Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci ma na celu rozpowszechnienie książek oraz czytania wśród najmłodszych. Jest także okazją, by zwrócić uwagę dorosłych, szczególnie rodziców i wychowawców, na znaczenie codziennego czytania dla wszechstronnego rozwoju dzieci. Obchodzony jest każdego roku 2 kwietnia w rocznicę urodzin słynnego baśniopisarza Hansa Christiana Andresena.

W 2024r. gospodarzem dnia jest Japonia, a tegoroczne hasło święta brzmi „Przemierzaj morza na skrzydłach wyobraźni”.

Uczniowie klasy 2a świętowali ten dzień 3 kwietnia w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej wspólnie z zaproszonymi gośćmi. Mogli posłuchać aktora i muzyka Tomasza Krajewskiego, który prezentował im przygody Strongmana, Panią Dyrektor biblioteki Jolantę Ubowską, która czytała legendę o Kluskowej bramie. Wśród zaproszonych gości była Pani Gaja Tyralska działaczka samorządowa, która przeczytała uczniom fragment książki o tym, że nie ma nieudanych dni. Każdy dzień może być piękny. Uczniowie byli zasłuchani i stworzyli cudowną atmosferę.

Jak wskazują wyniki badań „codzienne czytanie dzieciom książek już od najmłodszego wieku wspomaga rozwój prawidłowej mowy, umiejętności słuchania, rozumienia, zapamiętywania szczegółów wysłuchanych treści, wyrażania własnych sądów i argumentowania opinii, koncentracji uwagi i wyciszania się".

Na koniec pobytu w bibliotece uczniowie mogli samodzielnie poczytać książki w czytelni. Pełni nowych wrażeń wrócili do szkoły.

4 kwietnia 2024 | Elżbieta Mierzwa | Powrót do spisu wiadomości