Współpraca międzynarodowa

e-Twinning……

to platforma edukacyjna zrzeszająca szkoły oraz przedszkola z całej Europy oraz krajów sąsiadujących. Do programu należy także nasza szkoła, co pozwala nam na współpracę, wymianę informacji oraz dzielenie się materiałami do nauki z nauczycielami oraz uczniami z innych krajów.

Program e-Twinning motywuje uczniów do nauki, pozwala nabrać wprawy oraz doświadczenia w realizacji projektów zarówno pod względem merytorycznym jak i technicznym.

W realizację projektów może być zaangażowana cała szkoła lub poszczególne klasy wraz z opiekunami. Współpraca ze szkołami przybiera różnorodne formy. Wśród nich można wyróżnić kilkudniowe projekty skupione na jednym, konkretnym działaniu czy też wielomiesięczne, oparte na poszerzającej się tematyce oraz wielorakości działań. Temat, forma oraz czas trwania projektu dopasowywany jest do aktualnych potrzeb oraz jest zależny od jego uczestników.

Niewątpliwą zaletą programu e-Twinning jest możliwość wykorzystania narzędzi TiKdo realizacji projektu, co angażuje bardziej uczniów w jego tworzenie oraz czyni go bardziej atrakcyjnym. Działania opierają się na wspólnie opracowanym planie, a rezultat jest efektem pracy wszystkich partnerów projektu. Także konieczność posługiwania się językiem obcym, wykorzystywanym do bezpośredniej komunikacji z rówieśnikami mobilizuje uczniów do nauki języka obcego oraz uczy otwartości na różnorodność. Tematykę projektu można zintegrować z podstawą programową oraz dostosować ją do możliwości oraz zainteresowań uczniów.

Swoje pierwsze kroki na platformie e-Twinning stawiali w tym roku szkolnym uczniowie klasy 7a oraz 7b, którzy wzięli udział w projekcie Sharing wishes in English, French and German polegającym na wymianie kartek bożonarodzeniowych napisanych w różnych językach. Oprócz naszej szkoły do projektu przystąpiło także 20 innych placówek z całej Europy, m.in. z Grecji, Chorwacji, Turcji oraz Francji. Zadaniem uczniów każdej szkoły partycypującej w projekcie było zaprojektowanie kartek bożonarodzeniowych w języku obcym oraz wysłanie ich na adres wybranej szkoły. Etapy projektu mogliśmy śledzić bezpośrednio na platformie, gdzie opiekunowie grup zamieszczali dokumentację fotograficzną z przebiegu działań.

Program e-Twinning pozwala na współpracę ponad granicami, uczy kreatywności, angażuje społeczność szkolną, motywuje do nauki. Dzięki niemu uczniowie rozwijają kompetencje społeczne, kształtują umiejętność pracy w grupie oraz poza nią.

Styczeń 2024

2024 | 2023