Metoda naukowa

Podstawową umiejętnością kluczową, kształtowaną w szkole jest myślenie naukowe czyli wykorzystanie przez uczniów wiedzy o charakterze naukowym do identyfikowania i rozwiązywania problemów, a także formułowania wniosków opartych na obserwacjach empirycznych dotyczących przyrody.

Metoda naukowa pomaga naszym uczniom w odkrywaniu świata, uczy zadawania pytań i dociekania, otwiera na nowe idee i rozwiązania, rozwija samodzielne formułowanie definicji i zależności jako wyniku rozumowania, stosuje eksperyment jako narzędzie, służące rozwiązaniu problemu.

Uczymy przez doświadczanie

Podczas III Szkolnego Dnia Kreatywności wszyscy uczniowie przygotowali i zaprezentowali doświadczenia z zakresu fizyki, chemii, biologii, geografii, geologii. To niezwykłe przeżycie stać się naukowcem! Uczniowie doświadczyli powstawania drgań, tworzenia mas plastycznych, wybuchów wulkanu, powstawania głośnika. To etap zadawania pytań: jak to możliwe?, jak to się dzieje?, dlaczego?. Odpowiedzi szukają sami lub wspólnie z z nauczycielem na lekcji.

Klub Małego Odkrywcy

Uczniowie klasy IV a pracują nad rozwiązywaniem zagadek: Dlaczego korzeń rośnie pionowo? Dlaczego ryż opada szybciej w mieszaninie niż kasza?, Jak to możliwe, że ogórek płacze?. Dzieci już sporo wiedzą, dalej pytają, stosują nieschematyczne rozwiązania. Świetnie pracują!

Eksperymentalne półkolonie

Nawet w czasie ferii uczniowie chętnie podejmują naukowe wyzwania. Działanie w małych grupach sprzyja doskonaleniu współpracy. Ciekawość jest fantastyczna!