Sport

Realizując treści programowe wychowania fizycznego szczególną uwagę zwracamy na wszechstronny rozwój psychofizyczny uczniów, poprawę kondycji i rozwijanie zainteresowań sportowych. Organizujemy zajęcia tak, żeby angażować wszystkich uczniów i żeby każdy z ćwiczących mógł z chęcią i uśmiechem uczestniczyć w lekcji.

W naszej szkole wszystkie dzieci chętnie ćwiczą na lekcjach wychowania fizycznego. Uczniowie uczestniczą w wielu rodzajach aktywności fizycznej, które rozwijają indywidualne sprawności i cechy motoryczne, jak i kompetencje społeczne, oraz radzenie sobie z emocjami towarzyszącymi podczas uprawiania sportu i rywalizacji sportowej.

Siatkówka - uczniowie zapoznają się z zasadami gry, zdobywają umiejętności siatkarskie na poziomie podstawowym, uczestniczą w rozgrywkach klasowych. Wszyscy chętni uczniowie maja możliwość uczestnictwa w programie dla uczniów szkół podstawowych „Volleymania”, podczas których rozwijają i doskonalą swoje umiejętności siatkarskie.

Koszykówka – zapoznajemy uczniów z podstawowymi umiejętnościami koszykarskimi i przepisami gry pozwalającymi na uczestnictwo w rozgrywkach w koszykówkę.

Tenis stołowy – zajęcia prowadzone są w ramach zajęć obowiązkowych i dodatkowych.

Lekkoatletyka – uczniowie poznają konkurencje lekkoatletyczne takie jak: skok w dal, bieg przez płotki, biegi sztafetowe, rzut piłeczką palantową, biegi na krótkich, średnich i długich dystansach. Zajęcia odbywają się na wielofunkcyjnym boisku szkolnym wyposażonym między innymi w bieżnię i skocznię w dal.

Badminton – gra ciesząca się dużą popularnością wśród naszych uczniów.

Szachy – zajęcia dodatkowe dla wszystkich chętnych uczniów.

Pływanie – uczniowie korzystają z zajęć w ramach sekcji pływackiej.

Tańce/aerobik – zajęcia odbywają się zarówno w ramach lekcji wychowania fizycznego, a także zajęć dodatkowych dla chętnych uczniów. Proponujemy zajęcia taneczne, zajęcia z elementami chearleaders, aerobik.

Gimnastyka – na lekcjach zapoznajemy uczniów z gimnastyką podstawową. Na zajęciach dodatkowych „ Fikołkowo” uczennice rozwijają swoje zainteresowania i zdolności z zakresu gimnastyki, akrobatyki i gimnastyki artystycznej.

Gimnastyka korekcyjna – zajęcia korekcyjno- kompensacyjne dla uczniów klas 1-3 z wadami postawy. Zajęcia odbywają się w małej sali do gimnastyki korekcyjnej i są nieodpłatne.

Unihokej – gra zespołowa, w którą chętnie grają nasi uczniowie już od klas młodszych.

Łyżwiarstwo – uczestniczymy w programie miejskim, w ramach, którego uczniowie nieodpłatnie biorą udział w zajęciach łyżwiarskich z instruktorami na wrocławskich lodowiskach.

Piłka ręczna – zajęcia w ramach wychowania fizycznego obejmujące naukę gry w piłkę ręczną. Uczniowie uczestniczą w rozgrywkach między klasowych.

Piłka nożna – zajęcia w ramach lekcji wychowania fizycznego, podobnie jak w przypadku piłki ręcznej organizowane są rywalizacja na poziomach klas.

Naszym uczniom proponujemy udział w zawodach międzyszkolnych szkół wrocławskich organizowanych przez Szkolny Związek Sportowy. Uczestniczymy w następujących rozgrywkach:

- lekkoatletyka, w szkolnej reprezentacji, w zawodach startują uczniowie już od klasy pierwszej

- biegi przełajowe

- zespołowe gry sportowe: siatkówka, piłka ręczna, piłka nożna

- łyżwiarstwo

- szachy

- pływanie

- badminton

- aerobik rekreacyjny.

Wysoki poziom lekcji wychowania fizycznego i zajęć pozalekcyjnych w naszej szkole pozwala przygotować uczniów do podjęcia rywalizacji sportowej i osiąganie sukcesów. Uczniowie naszej szkoły zdobywają medale w Mistrzostwach Wrocławia i Mistrzostwach Dolnego Śląska.

W klasyfikacji sportowej wrocławskich szkół podstawowych, co roku zajmujemy miejsca w pierwszej dziesiątce. Jesteśmy w ścisłej czołówce rywalizacji sportowej szkół niesportowych.

Jesteśmy szkołą, która w 2017 roku otrzymała certyfikat „Szkoła z certyfikatem promowania aktywności fizycznej”. Proces certyfikacji obejmował lata 2015/2016 i 2016/2017.

Przyznanie Certyfikatu jest wyróżnieniem zaświadczającym, że Placówka edukacyjna przywiązuje szczególną uwagę do promocji aktywności fizycznej w społeczności szkolnej. Certyfikacja pod patronatem Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego prowadzona była w ramach projektu „Aktywnie, zdrowo, na sportowo”.

ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

Oprócz zajęć wychowania fizycznego w szkole odbywają się liczne zajęcia pozalekcyjne. Rok rocznie bierzemy udział w różnego rodzaju programach czy projektach zewnętrznych oraz sami organizujemy wewnątrzszkolne zajęcia sportowe. Oprócz chęci podnoszenia wyników, zdobywania rekordów i ciągłego podnoszenia poprzeczki z osiągnięciami naszych uczniów chcemy aktywizować ruchowo wszystkie dzieci uczęszczające do naszej szkoły.
By móc dotrzeć do jak największej ilości dzieci organizujemy różnorodne zajęcia takie jak:

- Szkolny Klub Sportowy (dla klas 1-3)

- Volleymania

- gimnastyka korekcyjna

- zajęcia z łyżwiarstwa w okresie zimowym i tanecznych w okresie letnim w ramach współpracy z Miejskim Domem Kultury

- udział w projektach sportowych fundacji Pho3nix

- udział w projekcie Basketmania.

Ponadto w ramach kalendarza szkolnego cyklicznie organizujemy Tydzień Sportu, w którym przez 5 dni każda z klas oprócz lekcji bierze udział w rozgrywkach sportowych. Mikołajkowy Turniej Siatkówki dla dzieci oraz Piknik Sportowy połączony z obchodami Dnia Dziecka, w którym wraz z uczniami udział biorą rodzice i nauczyciele. Szkoła organizuje pozalekcyjne zajęcia pływackie na sąsiadującym z nami basenie oraz półkolonie, których stałym elementem są zajęcia ruchowe.