Wolontariat

WOLONTARIAT to dobrowolne, bezpłatne, świadome działanie na rzecz innych, wykraczające poza związki „rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie”.

Trudno odgadnąć, kiedy pojawił się wolontariat. Od wieków ludzie potrzebują innych ludzi, dlatego szukają możliwości wspólnej pracy, aby wspierać innych i siebie nawzajem. Ludzie od zawsze pomagali sobie nawzajem, z czasem jednak pomoc ta zaczęła wychodzić poza krąg najbliższych.

Słowa „wolontariusz” oraz „wolontariat” pochodzą z języka łacińskiego volontarius, co oznacza „dobrowolny i chętny, zgodny z własną wolą”.

Wolontariuszem może zostać każdy kto:

- jest odpowiedzialny - sumiennie wywiązuje się z powierzonych mu obowiązków,

- ma silną motywacją do niesienia pomocy innym,

- ma odwagę i gotowość do uczenia się nowych rzeczy oraz poznawania innych ludzi,

- jest optymistycznie nastawiony do świata i innych ludzi,

- podejmuje dodatkowe działania bez szkody dla nauki w szkole i obowiązków w domu.

Przestrzeni do podejmowania pierwszego wolontariatu najlepiej szukać tam, gdzie spędzamy dużo czasu, rozwijamy się, nawiązujemy nowe znajomości i budujemy relacje - wolontariat staje się wtedy naturalną częścią codziennego życia. Dla dzieci i młodzieży szkoła jest takim naturalnym miejscem do podjęcia pierwszych działań na rzecz innych.

Wolontariat w szkole:

- pomagamy młodszym kolegom w klasach pierwszych,

- pomagamy w świetlicy szkolnej,

- angażujemy się w pomoc przy akcjach organizowanych w szkole,

- uczestniczymy w popołudniowych imprezach i uroczystościach szkolnych.

Uczniowie podejmowane działania realizują pod opieką nauczyciela pracującego z daną klasą, grupą wychowawczą. Pomoc w klasach młodszych i świetlicy odbywa się systematycznie raz w tygodniu od początku roku szkolnego.

Cieszymy się, że możemy liczyć na Waszą pomoc i zaangażowanie.

W fotogalerii ilustracja działań Wolontariatu Szkoły Podstawowej nr 63