Języki obce

Spis informacji

JĘZYKI OBCE W SP 63

Język angielski

Skoro co najmniej 500 milionów ludzi na całym świecie włada językiem angielskim jako obcym, 80 procent komunikacji internetowej jest w tym właśnie języku, podobnie jak ponad 65 procent publikacji naukowych – nie ma lepszego pomysłu, niż pokazywanie dzieciom, że język angielski to przyszłość! Od najmłodszych klas wprowadzamy naszych uczniów w ten sam świat, w którym żyją już od kilku lat – ale w inny sposób. Angielskie nazwy owadów, zabawek, przyborów szkolnych – to tylko początek przygody z tym wszechobecnym językiem. Stawiamy na:

- nowe technologie: gry językowe online, ćwiczenia interaktywne, aplikacje internetowe;

- rytm i energię: piosenki i rytmiczne rapowanki;

- zadania plastyczne i kreatywne: mini-projekty dotyczące świata rzeczywistego i wymyślonego;

- integrację z innymi obszarami edukacji (tzw. CLIL) – elementy matematyki, przyrody i historii;

- poznawanie kultury krajów anglojęzycznych – prezentacje i filmy o ciekawostkach kulturowych;

- mówienie o tym, co już znamy, ale w innym języku – czyli lekcje o Polsce po angielsku;

- wprowadzanie języka obcego jako coraz bardziej „naszego” – angielskie nazwy sali lekcyjnych i innych miejsc w szkole spotkać można niemal na każdym kroku w naszym budynku;

- pomoc w samodzielnym uczeniu się języka poprzez zapoznawanie z metodami pracy takimi jak mnemotechniki i metody aktywizujące oraz nowe kryteria pisania i oceniania prac pisemnych.

W tym wszystkim nie zapominamy oczywiście o podstawie programowej i egzaminie ósmoklasisty – już teraz na poziomach różnych klas poznajemy nowe typy zadań, o odpowiednio dostosowanej trudności. Zachęcamy naszych uczniów do udziału w konkursach językowych i językowo-plastycznych, co wpływa na motywację do nauki, ale przede wszystkim na wiarę we własne siły i możliwości. Doceniamy sukcesy naszych uczniów – od kilku lat mamy finalistów lub półfinalistów uznanych konkursów językowych zDolny Ślązaczek i English Master; bierzemy udział w kolejnych edycjach znanych już nam konkursów, ale ciągle szukamy nowych możliwości.

Z naszymi grupami wychodzimy także poza szkołę na warsztaty językowe w przestrzeni miasta, a my – nauczyciele – nieustannie szkolimy się, by umieć wykorzystać najnowsze możliwości narzędzi edukacyjnych i nie zagubić energii, świeżości i motywacji zarówno naszej, jak i naszych podopiecznych. Nasi uczniowie wiedzą, że bardziej cenimy ich ciekawość świata, niż bezbłędność wypowiedzi.

Nasi uczniowie mają możliwość wzięcia udziału w warsztatach teatralnych w Oxfordzie, których finałem jest zaprezentowanie przygotowanego przedstawienia, w roku szkolnym 2019/20 było to "Christmas in Wonderland", przed bliskimi na prawdziwej scenie teatralnej.

Język niemiecki

Język niemiecki w naszej szkole nauczany jest jako drugi język w wymiarze 2 godzin tygodniowo. Uczniowie rozpoczynają naukę języka w klasie czwartej.

Nauka języka niemieckiego w naszej szkole odbywa się w przyjaznej atmosferze i dobrze zagospodarowanej pracowni językowej. Ściany w barwach flagi niemieckiej, tablica interaktywna, tablica malowana na ścianie oraz liczne prace uczniów widoczne w sali jeszcze bardziej sprzyjają efektywności nauki. Grupa uczniów naszej szkoły sama kreowała przestrzeń do nauki języka niemieckiego biorąc udział w projekcie „Deutsch hat Klasse/Niemiecki ma klasę” organizowanym przez Goethe Institut, koordynowanym przez germanistów. Dzięki temu sala stała się miejscem, w którym uczniowie chętnie przebywają.

Na lekcjach języka niemieckiego w naszej szkole wykorzystywane są metody aktywizujące pracę ucznia, a rola nauczyciela sprowadza się do osoby wspierającej i koordynującej pracę grupy. Na naszych lekcjach uczniowie korzystają z netbooków oraz tablicy interaktywnej, które sprawiają, że zajęcia stają się dla nich bardziej atrakcyjne. Uczniowie mają także okazję pracować w zespołach (praca w parach, praca w grupach), co kształtuje ich autonomię, buduje wzajemne zaufanie, wpływaja na pozytywne relacje oraz ułatwia złamanie bariery językowej.

Uczniowie w naszej szkole rozwijają swoje zainteresowania językowe oraz sprawdzają znajomość języka niemieckiego dzięki licznym konkursom szkolnym i pozaszkolnym, w których osiągają bardzo wysokie wyniki. Ponadto w ramach nauczania języka niemieckiego uczniowie mogą pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności na zajęciach dodatkowych organizowanych przez germanistów.

Język niemiecki w naszej szkole praktykowany jest nie tylko podczas lekcji, lecz także na tzw. „przerwach językowych”, kiedy to uczniowie klas starszych organizują zabawy i zadania dla uczniów klas młodszych.

Deutsch macht uns Spaß! Niemiecki sprawia nam przyjemność!

Język hiszpański

Język hiszpański czyli jeden z najpiękniejszych i najradośniejszych języków świata jest już na wyciągnięcie ręki! W związku z ogromną popularnością tego języka, równie szybko rośnie zainteresowanie jego nauką. Jako szkoła idziemy zatem z duchem czasu i dlatego proponujemy naszym uczniom naukę tego języka hiszpańskiego od podstaw dwa razy w tygodniu, począwszy od 7 klasy.

Podczas zajęć uczniowie poznają nie tylko łatwo wpadające w ucho słownictwo i gramatykę, ale także sułchają hiszpańskojęzycznych piosenek i czytają teksty w języku hiszpańskim. Ponadto biorą udział w projektach klasowych, grach i zabawach językowych oraz zaznajamiają się z kulturą słonecznej Hiszpanii i krajów Ameryki Łacińskiej.