Edukacja dla zdrowia
Od 7 czerwca 2002 r. Szkoła Podstawowa nr 63 we Wrocławiu należy do Dolnośląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.
W latach 2011-2014, 2015-2017 realizowaliśmy autorski Program Szkoły Promującej Zdrowie. Rozpoczynamy kolejną edycję na lata 2018-2022.
Najbardziej spektakularne osiągnięcia w zakresie wdrażania treści prozdrowotnych to:
- W roku szkolnym 2012/13 rozpoczęcie realizacji dwuletniego Projektu KIK/34 „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej” realizowanym w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy prowadzonym we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku przez p. Joannę Piech, doradcę metodycznego WCDN. Idea programu zakłada, że w szkole społeczność szkolna (pracownicy, uczniowie, rodzice) podejmuje wspólne działania dla poprawy i utrzymania swojego zdrowia i samopoczucia poprzez zmianę zachowań żywieniowych oraz podniesienie aktywności fizycznej. Po wdrażaniu Projektu i złożeniu Raportu z działań za rok 2013/14 i 2014/2015 szkoła zdobyła certyfikat „Szkoły Przyjaznej Żywieniu i Aktywności Fizycznej".
- Przystąpienie do kampanii prozdrowotnej „Szkoła w formie- uczeń w formie” (przeprowadzenie I i II Edycji i kontynuacja III edycji).
- Uzyskanie w 2017 r. Certyfikatu Szkoły Promującej Aktywność Fizyczną.
- Program „Nasze marzenie – zdrowe jedzenie!” Certyfikat Zdrowej Stołówki Szkolnej i Certyfikat zdrowego sklepiku szkolnego.
- Udział uczniów w nowatorskim projekcie „Szkoła w mieście”.
- Realizacja programu „Dzieci dla klimatu”.
- Otrzymanie trzeci raz z rzędu certyfikatu „Szkoła Dbająca o Bezpieczeństwo”
- Realizacja programu „Sprawny Dolnoślązaczek”
- Od roku szkolnego 2014/15 realizacja ogólnopolskiego programu „Mały Mistrz”.
W trosce o harmonijny rozwój uczniów podejmowaliśmy następujące cykliczne działania (wychowanie komunikacyjne, ekologiczne i prozdrowotne):
- „Dzień bez samochodu”- prace plastyczne klasy I-III, akcja plakatowa klasy IV-VI.
- „Tydzień dla serca” – prace plastyczne, wierszyki, biegi sprawnościowe, zawody pływackie we Wrocławskim Centrum SPA.
- „Trzymaj się prosto” – prace plastyczne, wierszyki, rymowanki, akcja odciążania tornistrów, praktyczne ćwiczenia korekcyjne.
- „Cukierki” - program profilaktyczny (profilaktyka uzależnień) – klasy II i III.
- Akcja „Szklanka mleka”, Akcja „Owoce i warzywa w szkole” – pogadanki, prace plastyczne – klasy I-III.
- Apele „Bezpieczne ferie”, pogadanki, prace plastyczne,
- „Ratujemy i pomagamy ratować” WOŚP projekcja filmu z zakresu udzielania pierwszej pomocy, telefony alarmowe – klasy I-III.
- Program przesiewowych badań wzroku i słuchu dla dzieci i młodzieży klas I, III, V - Wydział Zdrowia Urzędu Miejskiego Wrocławia
- „Poprawa jakości opieki stomatologicznej dla uczniów wrocławskich szkół podstawowych” program profilaktyczny Akademii Medycznej oraz Wydział Zdrowia – uczniowie klas 1-6
- Wyjścia na lodowisko – wszyscy chętni.
- Egzamin na kartę rowerową – teoretyczny i praktyczny przeznaczony dla uczniów, którzy ukończyli 10 rok życia.
- Wycieczki rowerowe z udziałem rodziców (soboty) – klasy I-III.
- Międzyszkolne zawody lekkoatletyczne.
- Program stomatologiczny przeciwko próchnicy/fluoryzacja zębów – klasy I-III (od roku szkolnego 2010/2011)
- „Tydzień dla bezpieczeństwa” – pogadanki, apel, konkursy plastyczne/ekspozycja prac
- Pogadanki „Bezpieczeństwo uczniów w różnych sytuacjach”
- Jednodniowe wycieczki piesze turystyczno-krajoznawcze, wyjazdy sobotnie
- Rozgrywki sportowe w ramach wyjazdów na Zieloną Szkołę (gra w piłkę nożną, biegi, skoki na skakance)
- Projekt „Wrocławianie na polanie”- konkurs plastyczny, makiety polan rekreacyjnych, pogadanki na temat zdrowego i aktywnego spędzania czasu wolnego na terenach zielonych miasta (parki, place zabaw) klasy I-III
- Akcja informacyjna na temat zasad higieny, sposobów chronienia się przed zachorowaniem na grypę i inne choroby – pogadanki na, plakaty i gazetka - wychowawcy klas 4-6
- „Mikołajki na sportowo” - zawody pływackie dla uczniów klas 5 i 6 i rozgrywki w p.siatkową Rada Rodziców kontra nauczyciele i uczniowie.
- „Szkolne biesiady”
- „Pikniki Rodzinne” współorganizowanie z Rada Rodziców i innych zawodów rodzinnych np. z okazji Dnia Dziecka, Dnia sportu, cyklicznych imprez sportowo-rekreacyjnych.
- Wielka Nagroda Wrocławia- udział w konkursach i rajdach propagujących turystykę- „ Wrocławskie spacery krajoznawcze”, „Szkoła promująca turystykę”.
- Zajęcia z zakresu terapii biofeedback
- Realizacja programu „Trening Zastępowania Złości” (ART)
- Ewaluacja zdrowego odżywiania w praktyce.
1 września 2017 r. nasza szkoła przystąpiła do nowego programu edukacyjnego skierowanego do uczniów klas I-III pod nazwą "Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu". Program ten jest projektem długofalowym. Celem Organizatorów jest przede wszystkim edukacja w zakresie prawidłowego i świadomego żywienia oraz zachęcenie najmłodszych do gotowania.
W drugim półroczu bieżącego roku szkolnego przystąpiliśmy do wrocławskiego projektu „Uruchamiamy dzieciaki” propagującego i badającego aktywność fizyczną wrocławskich rodzin.