Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń psychicznych

Szanowni Państwo,

pragnę poinformować, że nasza szkoła została zgłoszona do projektu (projekt firmy Cogito oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego), który ma ważność do końca 2025r.: „Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń psychicznych, w tym depresji oraz zapobiegania samobójstwom dla dzieci i młodzieży na terenie województwa dolnośląskiego - RAZEM ŁATWIEJ ”.

Program skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku 10-19 lat, które doświadczają smutku, samotności, myśli samobójczych czy też kryzysu psychicznego.

Uruchomiony został specjalny numer telefonu – 800 805 600, pod którym zgłosić mogą chęć uczestnictwa w programie rodzice/opiekunowie prawni, zaniepokojeni zachowaniem swoich dzieci, a także młodzież szukająca pomocy. Osoba zainteresowana może również napisać pod adres: razemlatwiej@cogitozdrowie.pl.

Podczas rozmowy telefonicznej, wykwalifikowany pracownik infolinii przeprowadzi rozpoznanie diagnostyczne, które będzie oceniało potrzeby pacjenta oraz określi dalszą ścieżkę pomocy.
Województwo dolnośląskie zostało podzielone na obszary operacyjne, za każdy region odpowiada Koordynator Regionalny, który organizuje pracę zespołom diagnostycznym i zespołom wspierającym, odpowiada za kontakt ze szkołami, a także pomaga pacjentowi w poruszaniu się między poszczególnymi poziomami pomocy psychiatryczno-psychologicznej.
Koordynator Regionalny przekazuje informację o pacjencie do zespołu diagnostycznego wraz ze wskazaniem, kiedy i gdzie miałoby się odbyć badanie. Badanie trwa 1.5 godziny maksymalnie po 3 sesjach powinna zostać postawiona diagnoza i dalsze wskazania terapeutyczne. Do momentu objęcia dziecka pomocą świadczoną przez przychodnię lub szpital pacjent zostaje pod opieką zespołu wspierającego.

12 marca 2024 | Karolina Garske-Kwiecińska - pedagog | Powrót do spisu wiadomości