Projekty roczne 2022/2023

Projekt roczny klasy 2a -,,Róża niejedno ma imię"

Uczniowie z klasy 2a poznawali gatunki, smaki i zapachy róż. Wszystko zaczęło się od spotkania z naukowcem - p. dr inż. Martą Monder - zdobyliśmy informacje z zakresu systematyki i pochodzenia rodzaju Rosa. Poznaliśmy wybrane grupy róż o największym znaczeniu w uprawie.

Dowiedzieliśmy się, że z płatków i owoców róż można stworzyć wyborne smakołyki. Niektóre z nich, jak np. pączki z nadzieniem różanym, konfiturę z płatków róż dodaną do herbaty, sok z owoców dzikiej róży, mieliśmy okazję osobiście spróbować. Ponieważ są one bogate w dobroczynne składniki mineralne i witaminy, miały one zbawienny wpływ na nasze organizmy w okresie jesienno - zimowym. Dały nam siły witalne i wiele chęci do działania.

Tworzyliśmy wodę różaną, suszyliśmy płatki róż, by stworzyć oryginalne obrazki na Dzień Babci i Dziadka.

Zapachy różane nie tylko uspokajają, ale również uwodzą nasze zmysły. Mogliśmy się o tym przekonać wąchając perfumy o zapachu róży lub używając mydełek różanych.

Tkaniny w różyczki pięknie nadawały się do tworzenia różnorodnych elementów dekoracyjnych, np. serduszek na Walentynki.

Nie mogło też zabraknąć wspólnego czytania książki,,Mały Książę" autorstwa Antoine de Saint - Exuperyego. Cytaty z,,Małego Księcia" - te złote myśli przypominają, co w życiu jest naprawdę ważne i wzruszają...,,Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu",,,Decyzja o oswojeniu niesie w sobie ryzyko łez".

Na zakończenie projektu był wielki finał z udziałem rodziców. Zaśpiewaliśmy wyjątkową piosenkę,,Gdzie jesteś Mały Książę gdzie Odszedłeś z mej książeczki kart..."Spotkaliśmy się z Małym Księciem. Przedstawiliśmy efekt naszych zmagań literackich - opowiadania o Małym Księciu, które mogą z powodzeniem stanowić dalszy ciąg książki.

,,Niby wspomnienie bajka ta. W maleńkiej róży kochał się. Książę na jednej z wielu gwiazd..."

By nie zapomnieć o realizowanym projekcie o różach i naszych działaniach, każdy z nas otrzymał na pamiątkę egzemplarz książki z dedykacją od wychowawczyni. Były też przecudne róże - dwadzieścia cztery - tyle, ile jest osób w klasie!

To był naprawdę piękny, smaczny, pachnący i kształcący projekt!

21 czerwca 2023 | Anna Zaremba | Powrót do spisu wiadomości