Archiwum
Koło Przyjaciół Książki i Salon Literacki – podsumowanie roku szkolnego
W roku szkolnym 2023/24 Koło Przyjaciół Książki kontynuowało swoją działalność. Zaczęłyśmy (w tym roku w kole były same uczennice) od przygotowania scenki pt. „Przyjęcie u Kopciuszka” na pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników. Zajęło nam to sporo czasu, bo ćwiczyłyśmy to w dwóch obsadach i stale dopracowywałyśmy rekwizyty, scenografię.
Było warto – bo pierwszaki obejrzały przedstawienie z zainteresowaniem. Ponadto członkinie Koła rozwijały swoje czytelnicze zainteresowania – czytając na zajęciach i zachęcając siebie nawzajem do czytania określonych książek. Ćwiczyłyśmy piękne głośne czytanie przed konkursem „Posłuchaj, jak pięknie czytam!” oraz przed Dniem Głośnego Czytania we wrocławskich szkołach. Jak i w poprzednim roku Koło pomagało przy wszystkich konkursach organizowanych przez bibliotekę i miało wpływ np. na treść quizów układanych na 14 lutego w dwóch wersjach dla klas I-IV (należało skojarzyć bohatera z jego książką), dla klas V-VIII (należało skojarzyć pary zakochanych wśród bohaterów literackich). Na zajęciach Koła uczyliśmy się inscenizować do wybranych wierszy Doroty Gellner „Czupiradło”, „Wesoła rodzinka”, następnie członkinie Koła urządziły pokaz inscenizacji w klasach II w ramach współpracy „Starsi uczniowie czytają młodszym”. Za zajęciach Koła poznałyśmy też zalety i wady „rozmów” ze sztuczną inteligencją (podobało się, więc na pewno będziemy to powtarzać w następnym roku).
Dla uczniów wprawionych czytelniczo oraz uczniów, którzy jeszcze nie polubili czytania książek stworzyłyśmy comiesięczne spotkania Salonu Literackiego. Odbyło się 8 spotkań, na których zastanawialiśmy się: (podczas dwóch spotkań - uczniowie, którzy przeczytali „Baśniobór”, czy ulegamy magii Baśnioboru), odbyły się zajęcia: „Co to takiego Salon Literacki?”, Salon Literacki 4 i 5 pod tytułem „Czy warto poznawać Wojowników?”, na podstawie książek Erin Hutner „Wojownicy”, Salon Literacki 6 „Czy książki mogą pomagać mieć <zdrową głowę>?” (spotkanie odbyło się z udziałem pani psycholog), ostatnie dwa spotkania służyły prezentacji ulubionych książek przez chętnych uczniów. Jednym z efektów Salonu Literackiego są mapy myśli, które powstawały sukcesywnie na zajęciach, a które teraz (do końca roku szkolnego) zostały zaprezentowane szerokiej publiczności na tablicy ogłoszeniowej biblioteki. I oczywiście zapraszamy do czytania oraz odwiedzania Salonu Literackiego w przyszłym roku!
Najaktywniejsi członkowie Koła Przyjaciół Książki i Salonu Literackiego zostali nagrodzeni symbolicznymi Sówkami (dzięki współpracy z panem, uczącym informatyki – sówkami wykonanymi w wydruku 3d), które mają przypominać o … czytaniu!
13 czerwca 2024 | Urszula Hoffman-Borowiec | Powrót do spisu wiadomości