Archiwum
Edukacja czytelniczo-medialna
W tym roku szkolnym z zakresu edukacji czytelniczo-medialnej odbyły się następujące zajęcia:
- wprowadzające w tematykę funkcjonowania szkolnej biblioteki. Zajęcia połączone z przyjęciem pierwszaków do grona czytelników.
- zajęcia z projektu „Mała książka – wielki człowiek”. W tym roku dzieci otrzymały w prezencie od Instytutu Książki – „Wnuczka antykwariusza” Justyny Bednarek,
- zajęcia w klasach drugich w ramach projektu „Zaczytane królestwo” (cykl comiesięcznych spotkań, których celem jest prezentowanie tytułów literatury dziecięcej, zachęcanie do czytania, doskonalenie umiejętności czytania, poznanie cyklu wydawniczego książki, zrobienie samodzielnie książki),
- w klasach trzecich na zajęciach uczniom zaprezentowano Ilustrowane słowniki przeznaczone dla młodszego czytelnika: słownik przysłów, słownik frazeologiczny, słownik synonimów i antonimów.. Szczególną uwagę zwrócono na słownik ortograficzny i zasady ortografii (w kontekście – trwającego konkursu ortograficznego „Tropimy błędy”).
W klasach starszych: czwartych, siódmych i ósmych oraz 5b i 6b – przeprowadzono lekcję na temat: „Wiarygodności w przekazach internetowych”. Ponadto w klasach 4-6 „Opis bibliograficzny książki”, a w klasach siódmych i ósmych z podaniem dokładnej instrukcji sporządzenia opisu bibliograficznego internetowego artykułu.
We wszystkich klasach IV-VIII skupiamy się na uniwersalnej zasadzie weryfikowania każdej ważnej docierającej do nas informacji (czy to w świecie realnym czy medialnym). Otóż – sprawdzanie każdej ważnej informacji – w drugim źródle – wyjdzie nam wszystkim zawsze na dobre. To warto zapamiętać i stosować przez całe swoje życie.
28 maja 2024 | Urszula Hoffman-Borowiec | Powrót do spisu wiadomości