Archiwum
Przygotowania do Egzaminu Ósmoklasisty
W ostatnich tygodniach klasa 8b brała udział w cyklu zajęć organizowanych w Muzeum Pana Tadeusza. Akurat jesteśmy w trakcie omawiania tej lektury, więc tym bardziej cieszymy się, że możemy namacalnie doświadczyć świata, który opisuje.
Podczas zajęć dowiedzieliśmy się z jakiego powodu Mickiewicz zdecydował się napisać "Pana Tadeusza" i dlaczego zrobił to w Paryżu. Dotykaliśmy kopii pierwodruku i zobaczyliśmy oryginał pierwszego wydania tego dzieła. Zafascynowały nas także zajęcia praktyczne, np. próbowaliśmy swoich sił w sztuce kaligrafii za pomocą pióra, którego używał Mickiewicz. Nasze Muzeum jest bardzo interaktywne, skorzystaliśmy z wielu pomocy interaktywnych, dzięki czemu mogliśmy dokładnie obejrzeć ubiór szlachcica, architekturę dworku szlacheckiego czy przyjrzeć się poszczególnym eksponatom związanym z fabułą utworu jak: tabakiery, róg Wojskiego, strzelby, których używano podczas pielęgnowania obrzędu szlacheckiego, jakim było polowanie.
Nasze wizyty w Muzeum pobudzały wszystkie zmysły - mogliśmy poczuć zapach przypraw, z których słynęła kuchnia polskiej szlachty. Powtórzyliśmy zasady etykiety obowiązującej podczas posiłków, przypominając sobie wygłoszoną przez Sędziego mowę o grzeczności, opisaną w epopei. Okazuje się, że szlachta uwielbiała parzyć kawę, ale nie zawsze była w tym uczciwa, stąd zdobienia kwiatowe wnętrz filiżanek - jeśli widać było kwiat, to kawa nie była prawdziwa, ale oszukana, np. zabarwiona kasztanami.
Zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Pana Tadeusza wszystkich tych, którzy chcieliby dowiedzieć się wielu innych ciekawostek i przenieść się na chwilę do Soplicowa - tak zdecydowanie łatwiej zrozumieć tę lekturę. Mamy nadzieję, że przyniesie nam szczęście na majowym egzaminie.
18 stycznia 2023 | Paulina Gruszczyńska | Powrót do spisu wiadomości