Marshmallow Challenge – piankowe wyzwanie

20 nitek makaronu spaghetti, po metrze nitki i taśmy klejącej, jedna pianka Marshmallow, pięcioosobowe grupy i jedno, pozornie banalne zadanie – zbudowanie jak najwyższej, stojącej wieży z pianką na szczycie, w ciągu 15 minut... Z tym niecodziennym wyzwaniem zmierzyli się na godzinie wychowawczej uczniowie klasy 5b.

Nadrzędnym celem zadania było budowanie zespołu i umiejętności pracy w grupie: uczniowie musieli wypracować wspólny sposób działania, który zapewniłby im sukces. Po krótkich, ale burzliwych dyskusjach, każda z grup przystąpiła do pracy.

Uczniowie konstruowali wieże, próbowali, która będzie stabilniejsza – ta o trzech, czterech czy może pięciu ramionach podstawy, ta przyklejona taśmą do podłoża, czy budowana nisko, ale stabilna – a pianki na koniec i tak robiły, co chciały.

Zadanie na pierwszy rzut oka wydawało się uczniom dość niepoważne, a nawet dziecinne. Przyniosło jednak niesamowite wnioski. Pokazało między innymi, że w pracy zespołowej ważna jest wspólna koncentracja na celu i zaangażowanie wszystkich. Wskazało również, że grupa potrafi dokonać czegoś, czego nie jest w stanie zrealizować pojedynczy człowiek.

6 listopada 2022 | Powrót do spisu wiadomości