Dzień Drzewa w SP63

Od dwudziestu lat, 10 października obchodzimy w Polsce Światowy Dzień Drzewa. Drzewa to płuca Ziemi. Co ciekawe, zdrowe drzewo produkuje około 118 kg tlenu rocznie, człowiek zużywa go 176 kg, więc dwa drzewa średniej wielkości zaspakajają potrzeby jednej osoby.

Drzewa oczyszczają także miasta ze smogu. Świerkowy żywopłot potrafi przy ruchliwej ulicy zatrzymać nawet 70% zanieczyszczeń. Liście drzew potrafią pochłonąć do 90% promieni słonecznych, a cień, który dają, schładza ziemię nawet o 20°C.

Światowy Dzień Drzewa jest znakomitą okazją, by oprócz poznawania ciekawostek podsumować i sprawdzić swoją dotychczasową wiedzę na temat drzew. W naszej szkole, szczególnie w klasach edukacji wczesnoszkolnej, dzień ten przebiegał w formie całodniowych akcji edukacyjnych.

Zaczęliśmy od budowy liścia, krzewu, drzewa, procesu fotosyntezy jaki zachodzi w zielonych częściach drzewa. Odkrywaliśmy znaczenie drzewa dla człowieka, planety. Były obserwacje przez lupę oraz doświadczenia prezentujące produkcję tlenu. Następnie wyruszyliśmy na obserwację drzew w najbliższym otoczeniu ucząc się rozpoznawać je po kształcie liścia, owocach i nasionach. Na koniec z zebranych liści i nasion układaliśmy artystyczne kompozycje np. liściowe mandale. Uczniowie jednej z klas trzecich zaprosili pierwszoklasistów na przedstawienie wg, własnego scenariusza, do którego wszystkie rekwizyty wykonali również samodzielnie.

11 października 2022 | Powrót do spisu wiadomości