Wędrówka po Nikiszowcu

26 września 2022r. byliśmy (klasa 6 b) na wycieczce w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej na wrocławskim rynku, gdzie odbyło się spotkanie z autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych Panią Magdaleną Zarębską. Warsztaty były poświęcone gwarze śląskiej. Autorka opowiadała o swoich książkach napisanych gwarą i o bohaterach w nich występujących.

Celem warsztatów było bliższe poznanie gwary i regionów, w których korzysta się właśnie z takiej odmiany języka polskiego. Wykorzystując prezentację multimedialną, pisarka opowiedziała nam o gwarze, zobaczyliśmy na własne oczy, gdzie ona występuje. Następnie poprosiła kilka osób z naszej klasy, by przeczytały fragment z jednej z jej książek napisanej w języku oryginalnym, a więc gwarą śląską. To nie było łatwe zadanie! Trudno było to przeczytać i również trudno było zrozumieć. Autorka przeczytała nam fragment książki, również napisanej gwarą pt.,,Kaktus na parapecie” opowiadającą o chłopcu, który przeniósł się w czasie.

Spotkanie przebiegło w miłej i twórczej atmosferze, czasami było zabawnie, a na pewno ciekawie - mogliśmy spotkać się z pisarką i zapytać ją o sekrety jej pracy. Bardzo podobały mi się te warsztaty i spotkanie z pisarką, ponieważ mogłam poznać osobiście kogoś, kto pisze fantastyczne książki. Kto wie, może zainspirowała kogoś do tego, by zacząć literacką przygodę. Czas pokaże... Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z książkami Pani Magdaleny oraz spróbowania swoich sił w kontakcie z gwarami. Może okazać się, że niektóre z nich słychać w naszych domach - "Wrocław jest specyficznym miejscem, w którym wymieszały się różnego typu gwary" - zapewniała Pani Magdalena.

10 października 2022 | Blanka | Powrót do spisu wiadomości