Debata przedwyborcza

21 września 2022 roku w stołówce szkolnej odbyła się debata, podczas której kandydaci na Przewodniczącego Szkoły mogli zaprezentować siebie i swoje programy. Brało w niej udział siedem ciekawych i bardzo obiecujących osób, które ubiegały się o tę funkcję.

Pierwszą kandydującą jest Pola z 6a, która ma pomysł na wprowadzenie ocen za zaangażowanie. Uczeń dostawałby je za, jak sama nazwa wskazuje, zaangażowanie w życie klasy i szkoły. Mówiła ona również o drobnej zmianie fasonów mundurków oraz o poprawie dostępności piłeczek do gry w piłkarzyki stołowe.

Następnym zainteresowanym pełnieniem funkcji przewodniczącego jest Szymon z 6b, który rozpoczął od pomysłu klasowego drzewka. Dostawałaby je pierwsza klasa rozpoczynająca naukę w szkole lub ostatnia, która kończy z nią przygodę. Roślinka ta byłaby pewnego rodzaju pamiątką. Kolejnym pomysłem Szymona z zakresu roślinności był ogród, który mieściłby się na szkolnym podwórku. Mogłyby się tam odbywać lekcje przyrody i biologii. Następną bardzo interesującą propozycją są otwarte spotkania samorządu, z których raport byłby wywieszany na tablicy obok pokoju nauczycielskiego. Innymi pomysłami Szymona są: rozpoczęcie działalności szkolnego radiowęzła z ogłoszeniami i muzyką podczas wybranych przerw oraz wznowienie wydawania gazetki szkolnej. Bardzo ciekawym planem jest wznowienie poczty walentynkowej, jak i urządzanie większej ilości wydarzeń typu kiermasze, dyskoteki, uczty wegetariańskie itp. Kolejną ideą kandydata jest organizacja dnia sportów nietypowych, w którym byłyby urządzane rywalizacje typu: wyścig w workach czy rzucanie balonami z wodą lub bitwa na poduszki.

Trzecim chętnym na to stanowisko jest Franek z kl. 7a. Jednym z wielu jego pomysłów jest wprowadzenie większej ilości godzin SKS oraz skrzynka z pomysłami i skargami. Następnym ciekawym pomysłem jest ustalenie drugiego dnia bez mundurków, np. we czwartki. Franek zaproponował nam również więcej wydarzeń szkolnych, np. bal przebierańców dla klas 1-3.

Czwartym z kolei kandydatem jest Olaf z kl. 7b, który zaproponował powołanie grupy osób, które pomagałyby innym w odrabianiu zadań domowych oraz zaoferował pomoc w udziale w WOŚP - w ten sposób promowałby wolontariat. Pojawiły się również pomysły radiowęzła i gazetki oraz grupa na platformie Teams, na której można by składać skargi oraz podsuwać różne pomysły samorządowi. Olaf wyszedł również z inicjatywą zamalowania napisów na placu zabaw. Następną ideą jest głosowanie uczniów na konkursy, które chcieliby przeprowadzić w szkole.

Kolejną osobą aspirującą na funkcję przewodniczącego jest Marcelina z kl. 8a, która już na początku zaznaczyła, że z chęcią będzie słuchała propozycji uczniów. Jednym z bardzo ważnych punktów poruszonych w jej wypowiedzi są spotkania samorządu uczniowskiego, które odbywałyby się regularnie na platformie Teams, po lekcjach, a w których miałyby uczestniczyć dwie osoby z każdej klasy. Kolejną koncepcją jest rywalizacja między uczniami a nauczycielami. Następnie są plany powstania szkolnego radiowęzła prowadzonego przez uczniów. Marcelina zaproponowała też, by reanimować pomysł różowych skrzyneczek (uzupełnić ich zawartość) oraz by zwiększyć zasoby mydła oraz papieru toaletowego. Ciekawym konceptem jest też organizacja nocy filmowych.

Szóstą kandydującą jest Hania z kl. 8c, która wyszła z inicjatywą wymiany krzeseł w sali informatycznej oraz przywrócenia dystrybutorów z wodą. Intrygującym pomysłem jest dzień zamiany ról, w którym to uczniowie prowadziliby wszystkie lekcje wybranego dnia. Zaproponowała jedną przerwę w ciągu dnia, podczas której można by korzystać z telefonów komórkowych. Kolejnymi projektami Hani byłyby anonimowe skrzynki pomysłów i problemów, jak i niemożność odpytywania uczniów w dniu ich urodzin. Jeśli dzień urodzin ucznia wypadałby w wakacje, wtedy uczeń nie byłby pytany w Dzień Dziecka.

Ostatnią osobą ubiegającą się o tę funkcję jest Daniel z kl. 8c. Jego pomysły to np. więcej przerw na dworze oraz dystrybutory z wodą. Dążyłby również do wprowadzenia poniedziałku bez mundurka. Chciałby też, by uczniowie bardziej angażowali się w sprawy samorządu, np. poprzez otwarte spotkania samorządowe. Dobrym pomysłem jest również zamieszczanie ważnych informacji na tablicy ogłoszeń.

Podsumowując, moim zdaniem wszyscy kandydaci zaprezentowali się bardzo dobrze i myślę, że każdy z nich świetnie sprawdziłby się w funkcji przewodniczącego, jednakże zostać nim może tylko jeden.

22 września 2022 | Milena, 7b | Powrót do spisu wiadomości