Tramwaj Indyjski Dobry Maharadża

W poniedziałek, 30 maja br. uczniowie z klas trzecich uczestniczyli w uroczystym nadaniu jednemu z wrocławskich tramwajów imienia Dobrego Maharadży Navanagru. Wydarzenie odbyło się na przystanku koło Opery. Gośćmi byli Nagma Mohamed Mallick – ambasador Indii w Polsce, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i Kartikey Johri – konsul honorowy Indii we Wrocławiu, Krzysztof Balawejder - Prezes MPK Wrocław. Dzieci otrzymały kolorowe balony i flagi Indii.

Po oficjalnych przemowach, uczniowie i goście wsiedli do tramwaju i przejechali trasą wokół centrum miasta. Podczas przejazdu, na pokładzie panowała indyjska atmosfera. Zapewniała ją grupa trzech bębniarzy, która głośno grała hinduskie melodie. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili, a nogi same „rwały się” do tańca.

Uczniowie dowiedzieli się, że Indyjski maharadża Jam Saheb Digvijay Sinhji, którego imieniem nazwano wrocławski tramwaj, podczas II wojny światowej zapewnił opiekę około tysiącowi polskich dzieci ewakuowanych z ZSRR. Zbudował na swojej ziemi duże osiedle mieszkaniowe dla około tysiąca polskich dzieci. Zapewnił im także pełne utrzymanie, czyli wyżywienie, opiekę lekarską i szkołę. Polskie dzieci nazywały Jama Saheba "Dobrym Maharadżą".

4 czerwca 2022 | Powrót do spisu wiadomości