22 kwietnia – Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia – Światowy Dzień Ziemi - to okazja, aby rozmawiać o zaprzestaniu degradacji środowiska, na podjęcie wspólnych działań na rzecz klimatu i różnorodności biologicznej oraz wzmacniania kontaktu z naturą. W naszej szkole podjęliśmy aktywności, aby zwrócić uwagę na środowisko przyrodnicze.

Klasa 1a zadbała o swoje drzewko oraz stworzyła tabliczkę, aby było widoczne. Dzieci napisały także życzenia kierowane do Matki Ziemi.

Klasa 1b wykonała plakat, na którym znajdziemy deklaracje dzieci na temat tego jak pomogą Ziemi, przymiotniki określające naszą planetę oraz narysowane postaci i przedmioty, które wskazują dla jakich wartości warto chronić przyrodę.

W klasie 2b miały miejsce doświadczenia z filtrowaniem wody. Do jej oczyszczenia dzieci użyły filtrów stworzonych z waty, piasku i kamieni. Poczynione przez dzieci obserwacje zostały przez skrzętnie zanotowane.

Uczniowie klasy 3a wykonali prezentacje multimedialne pt. "Dbamy o naszą planetę Ziemię". Ponadto pisali życzenia do osoby z klasy, którą wylosowali oraz układali hasła w temacie "Jestem eko". Ich dziełem są także papierowe domki z ekologicznym przesłaniem.

Klasa 3B wykonała plakaty zachęcające innych do dbania o Naszą Planetę, zwracając szczególną uwagę na to, że troska o Ziemię, jest troską o nas samych. Cała klasa podjęła również refleksje na temat tego, co planetę niszczy, a co sprawia, że jej stan może ulec poprawieniu.

Klasa 5b podczas lekcji stworzyła „mapę terenu” na podstawie znalezionych naturalnych elementów. Dzięki temu zadaniu uczniowie zwrócili uwagę na otaczającą nas przyrodę wokół szkoły.

W klasie 6b rozmawialiśmy o „śladzie wodnym” czyli potrzebie podejmowania działań na rzecz ochrony wody oraz o innych działaniach niezbędnych do dbałości o planetę.

Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą dbać o naszą planetę nie tylko w tym szczególnym dniu. Na co dzień ważne są też te "drobne" rozwiązania, takie jak zmiana diety, sprzątanie śmieci podczas aktywności poza domem, badanie śladu węglowego, korzystanie z toreb wielorazowego użytku czy unikanie korzystania z plastiku. Także i one przyczynić się mogą do poprawy ogólnej kondycji Ziemi.

22 kwietnia 2022 | Powrót do spisu wiadomości