Dawna Polonia Wrocławska

6 marca 1938 roku w Berlinie odbył się Wielki Kongres Polaków. Na Kongres przybyły delegacje z całych Niemiec, w tym Polonia Wrocławska. Wśród uczestników znalazła się między innymi nasza patronka Anna Jasińska, uhonorowana specjalną "Odznaką Wiary i Wytrwania".

Przyjęto na nim Prawdy Polaków, które stanowiły wskazania dla wszystkich na nadchodzące trudne lata.

1. Jesteśmy Polakami!

2. Wiara Ojców naszych jest wiara naszych dzieci.

3. Polak Polakowi bratem.

4. Co dzień Polak Narodowi służy.

5. Polska Matką naszą; nie wolno mówić o Matce źle.

Pamiętając o wartościach zawartych w Prawdach Polaków powstałych w przedwojennym Wrocławiu i aktualnych po dziś dzień, chcąc je nadal pielęgnować, by stały się pomostem między przeszłością a współczesnością Szkoły Podstawowe we Wrocławiu:

NR 25 im. FRANCISZKA JUSZCZAKA

NR 63 im. ANNY JASIŃSKIEJ

NR 72 im. WŁADKA ZAREMBOWICZA

powołały Związek szkół noszących imię Dawnej Polonii Wrocławskiej.

Delegacje Szkół, a także przedstawiciele Wrocławskiej Chorągwi ZHP imienia Polonii Wrocławia, IPN, Centrum Historii Zajezdnia, Parlamentu. Towarzystwa Miłośników Wrocławia, WCDN złożyły w rocznicę wydarzeń kwiaty przy kościele św. Marcina na Ostrowie Tumskim, który w latach 1921-1939 służył Polonii Wrocławskiej. Na zakończenie uroczystości młodzież mogła we wnętrzach kościoła wysłuchać historii tych, którzy przed 1939 rokiem mieli odwagę być Polakami w Breslau.

6 marca 2022 | Powrót do spisu wiadomości