Czy bioróżnorodność jest skarbem?- projekt szkolny

W myśl hasła bieżącego roku szkolnego “Świat w naszych rękach” uczniowie klas VIa i VIb wraz z młodszymi kolegami z klasy IIIa w przygotowanych przez siebie wystąpieniach zwrócili uwagę na bardzo ważny aspekt dotyczący troski o środowisko jakim jest BIORÓŻNORODNOŚĆ. W ramach lekcji biologii wyżej wymienione klasy przystąpiły do projektu “Bioróżnorodność to nasz skarb”. Zadaniem uczniów było bliższe poznanie gatunków polskich bezkręgowców wodnych i zaprezentowanie wybranego przez siebie przedstawiciela.

Projekt obejmował cztery etapy. Pierwszym z nich był przegląd literatury i wytypowanie odpowiedniego gatunku, który spełnia założenia projektu, a następnie poznanie jego morfologii, biologii i znaczenia jakie pełni w przyrodzie i dla człowieka. Kolejnym krokiem było opracowanie poznanych treści i przygotowanie planszy prezentacyjnej - graficznego podsumowania najważniejszych informacji o wybranym organizmie. Następnie uczniowie wcielili się w rolę ekspertów od poszczególnych gatunków bezkręgowców. W dniach 19-20.01.2022 na stołówce szkolnej, w krótkich wystąpieniach podsumowali efekty swojej pracy grupie słuchaczy, którymi byli rówieśnicy, koledzy z młodszych klas i zaproszeni na wydarzenie goście. Spotkanie rozpoczęli trzecioklasiści prezentując przygotowane przez siebie lapbook-i dotyczące polskich bezkręgowców. Było to pięknym wstępem do tematyki projektu. Uczniowie wykazali się wiedzą, wyobraźnią i dużymi zdolnościami artystycznymi, ale także odwagą i profesjonalizmem w trakcie prezentowania swoich zagadnień. Drugą częścią spotkania były wystąpienia poszczególnych przedstawicieli klas VI, w których po krótkim przybliżeniu najważniejszych cech wybranych przez siebie polskich bezkręgowców wodnych omawiali ich znaczenie w przyrodzie i dla człowieka oraz próbowali znaleźć odpowiedzi na takie pytania jak: “Czy dany gatunek jest zagrożony przez działalność człowieka?”, “Czy dany gatunek odgrywa ważną rolę w środowisku, w którym żyje?”, “Co powinien zrobić człowiek, by chronić dany gatunek bezkręgowca?”. Po każdym wystąpieniu młody prelegent zmierzył się z pytaniami słuchaczy i starał się udzielić jak najbardziej wyczerpujących odpowiedzi. Ostatnią częścią zamykającą projekt była dyskusja na temat dlaczego bezkręgowce wodne są ważne?

Projekt okazał się bardzo owocnym wydarzeniem. Wszyscy uczniowie mocno zaangażowali się w jego realizację. Rzetelnie przygotowali się do publicznych wystąpień i niejednokrotnie zadziwili zaproszonych gości swoimi zdolnościami myślenia przyczynowo-skutkowego i precyzyjnym wypunktowaniem zagrożeń dla bioróżnorodności. Uczniowie zmierzyli się z szerokim zagadnieniem, które można analizować na wielu płaszczyznach. Wykazali się dużą świadomością problemu, trafnie argumentowali swoje opinie, co świadczy o ich wcześniejszym wzorowym przygotowaniu się do dyskusji. Należy podkreślić, że dla wielu była to pierwsza okazja do publicznego zaprezentowania wyników swojej pracy. Mimo towarzyszącego stresu wszyscy byli bardzo opanowani i skupieni na jak najlepszym zaprezentowaniu swojego bezkręgowca i przedstawieniu jego roli w przyrodzie.

Każda osoba odwiedzająca szkołę ma okazję zapoznać się z efektami pracy uczniów przeglądając stworzoną na tę okazję galerię plakatów dotyczących wodnych bezkręgowców Polski. Zachęcamy do bliższego poznania często niezauważanych przez nas organizmów. Uczniowie w swoich wystąpieniach pokazali, że bardzo dużo zależy od reakcji człowieka na zachodzące w środowisku zmiany. W naszych rękach mamy ogromny skarb jakim jest bioróżnorodność.

tekst przygotowała studentka Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego

21 stycznia 2022 | Powrót do spisu wiadomości