Wrocławski Dzień Czytania w Szkołach

… to dobry pomysł. Każda okazja jest dobra by spędzić czas na czytaniu…

Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w akcję i zrobili tak wiele.

Dla przykładu. Klasa 3a zastanawiała się, dlaczego czytanie jest ważne? I przygotowywała prezentację multimedialną: Dlaczego warto czytać książki? Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wybierali książki, które mieli zaprezentować na lekcji. Wśród ulubionych znalazły się książki fantastyczne: Hobbit, Baśniobór, Magiczne drzewo, ale i przygody Pippi, Hani Humorek oraz książki o zwierzętach. Prezentując swoje książki, dzieci nawzajem się zachęcały do ich przeczytania. Zajęcia uzupełnione były również pracami plastycznymi (dzieci wykonywały ilustracje do książek w duuużym formacie). Drogą losowania wybrano tytuł książki – Baśniobór. cz.1 Smocza straż autorstwa B. Mulla. Pani przeczytała głośno jej fragment.

W klasie 2a i 3b – uczniowie wyliczali korzyści, jakie przynosi czytanie książek. Dzieci z tych klas już wiedzą, że czytając – wzbogacają swoje słownictwo, rozwijają wyobraźnię i że dodaje to im pewności siebie. Wiedzą, że wiele mogą się z książek dowiedzieć i czas spędzony z książką – to dobrze wykorzystany czas oraz relaks. Książkę czytała głośno pani, czytały też dzieci. Uczniowie wykonywali też wg własnego pomysłu okładki do przeczytanych książek. Powstała piękna wystawa prac. Uczniowie klasy trzeciej podjęli postanowienie, że będą czytać każdego dnia.

Klasa 1a ma w swojej sali pięknie wyeksponowaną biblioteczkę – tak, że pierwszaki mają książki do czytania – na wyciągnięcie małej rączki. W piątek 10 grudnia – dzieci zasiadły na wygodnych, kolorowych podkładkach i każdy wybrał odpowiadającą mu książkę, by ją pooglądać, poczytać. Uczniowie obejrzeli również film informujący o akcji, zrealizowany w naszej bibliotece.

W klasie 1b było bardzo klimatycznie. Dzieci przyniosły poduszki i kocyki by wygodnie usiąść i delektować się czytaniem książek. Pani opowiedziała o Oldze Tokarczuk i innych laureatach Literackiej Nagrody Nobla. Uczniowie prezentowali swoje ulubione książki, pani również – swoje ulubione i ulubione książki swoich córek w dzieciństwie. Była rozmowa co nam daje czytanie, była zabawa w pisarzy – układanie wspólnej historii, była też gra w kości do opowiadania historii. Był to piękny „książkowy’ dzień również na lekcji j. angielskiego i religii.

Ponadto na wielu lekcjach zajęcia rozpoczynały się od poinformowania o akcji, obejrzenia filmiku promującego ten dzień, a zrealizowanego z udziałem naszych uczennic. Nauczyciel czytał fragmenty utworów (m.in. „Małego Księcia”, „Opowieść wigilijna”). Było przeglądanie nowości zakupionych przez bibliotekę, było czytanie fragmentów książek w celu odgadnięcia ich tytułów (poszło bardzo sprawnie).

Wszelkie działania podjęte w tym dniu w naszej szkole zmierzają do jednego – by rozmowy typu: Co aktualnie czytasz? – stały się codziennością.

Jeszcze raz dziękuję za udział w akcji czytającym nauczycielom i uczniom.

14 grudnia 2021 | Powrót do spisu wiadomości