Wycieczka klas trzecich do Skansenu Wsi Opolskiej w Bierkowicach

12 października 2021 r. uczniowie klas trzecich pojechali na integracyjną wycieczkę do Skansenu Wsi Opolskiej. Z wielkim zainteresowaniem zwiedzali liczne obiekty architektury drewnianej, w tym budynki użyteczności publicznej takie jak: kościół, szkoła, wolnostojące domy, kuźnia oraz dwa wiatraki

Poznały pracę młyna wodnego, trud pracy kowala w kuźni. Usiadły w ławkach dawnej szkoły, porównały pomoce dydaktyczne w dawnej izbie szkolnej. Przyglądały się zbożom uprawianym na polu, takim jak żyto, jęczmień, pszenica, owies, proso.

Spacerując ścieżkami pomiędzy zagrodami mogły obserwować i podziwiać przyrodę w jesiennych barwach. Rozpoznawały drzewa, przyglądały się im, badały za pomocą dotyku. Miały też czas na przytulenie się do wybranego drzewa, zabawę w chowanego.

Uczniowie uczestniczyli w lekcjach muzealnych, podczas których poznały tradycje wykonywania kolorowych kwiatów z bibuły. Zajęcia prowadziła twórczyni ludowa zrzeszona w Opolskim Oddziale Twórców Ludowych. Ostatnim punktem wycieczki był zakup pamiątek.

Następnego dnia wszyscy uczestnicy napisali notatkę o wycieczce. Okazało się, że wszystkim wycieczka bardzo się podobała.

„ Dowiedziałam się co to jest zapiecek. Zwiedzałam sklepik i młyn wodny. Teraz wiem jak on działa. Byłam też w dawnej szkole. Były tam śmieszne ławki i wiem jakie były wtedy kary np. klęczenie na grochu”.

„Bardzo mi się podobało i nie mogę się doczekać kolejnej wycieczki”.

„Najbardziej na wycieczce podobała mi się praca plastyczna, zwiedzanie, praca kowala, dawny kościół, sklep, karczma i szkoła”.

21 października 2021 | Powrót do spisu wiadomości