17 października - Międzynarodowy Dzień Mediacji

Od 15 do 18 października w naszej szkole trwa tydzień mediacji. Cała społeczność szkolna poznała już naszych fantastycznych mediatorów rówieśniczych, którzy w przyszłym tygodniu zaczynają swoje dyżury. W ubiegłym roku 20 uczniów wzięło udział w szkoleniu na mediatora szkolnego, w ramach programu „Szkół Dialogu”, przeprowadzonego przez panią Martynę Stec.

Uczniowie, naprzemiennie, będą pełnić dyżury w szkole.

Każdy może się zgłosić do mediatorów bezpośrednio, lub poprzez formularz z opisem konfliktu, który można wrzucić do skrzynki mediatorów, lub przekazać nauczycielce koordynującej.

Mediacje będą odbywać się pod opieką przeszkolonego nauczyciela. W bieżącym roku szkolnym będą to: Karolina Garske-Kwiecińska (pedagog, mediator rodzinny, trener TUS) oraz Anna Baniewska (pedagog, pedagog specjalny, socjoterapeuta).

Mediacja to rozmowa na temat konfliktu i sposobu wyjścia z niego. Ponieważ angażuje w rozwiązywaniu konfliktu obie strony, pozwala wypracować rozwiązanie, które dla obu tych stron będzie możliwe do przyjęcia i żadnej z nich nie zostanie ono narzucone.

Mediacje rówieśnicze polegają na szukaniu rozwiązania konfliktu między uczniami przy pomocy mediatora – ucznia.

Zadaniem mediatora rówieśniczego jest pomoc kolegom w takiej wzajemnej komunikacji, która pozwoli na wyrażanie trudnych uczuć i wspólne szukanie rozwiązań.

ZASADY MEDIACJI

Dobrowolność – nikt nie może zmusić strony/stron do mediacji, jest to decyzja samego ucznia, czy chce do niej przystąpić.

Akceptowalność – uczeń akceptuje osobę (spośród przeszkolonych mediatorów rówieśniczych), która będzie prowadziła spotkanie mediacyjne.

Neutralność – mediator zgodnie z zasadami mediacji nie ocenia, nie podaje gotowych rozwiązań, pomaga jedynie rozwiązać problem.

Poufność – wszystko, co dzieje się w trakcie spotkania mediacyjnego zostaje miedzy jego uczestnikami.

Bezstronność – każda z osób biorących udział w spotkaniu jest traktowana w taki sam sposób.

W galerii zdjęć można zobaczyć prace konkursowe wykonane przez uczennice i uczniów naszej szkoły - w piątek Mediatorzy ogłoszą wyniki. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy!

17 października 2024 | Karolina Garske - Kwiecińska, Anna Baniewska | Powrót do spisu wiadomości