Tydzień Zdrowej Głowy

Miniony tydzień upłynął pod znakiem troski o zdrowie psychiczne. Zorganizowaliśmy szereg inspirujących aktywności, które miały na celu pomóc uczestnikom lepiej zrozumieć i zadbać o swój dobrostan emocjonalny. Każdy dzień był okazją do zdobywania nowych narzędzi, dzięki którym można lepiej radzić sobie ze stresem, napięciem czy wewnętrznym krytykiem.

Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, które odbyły się w ramach Tygodnia Zdrowia Psychicznego:

Strefy Regulacji
Młodsze dzieci uczyły się o 4 strefach regulacji emocjonalnej. Jak rozpoznać w której strefie jestem? Dlaczego waźna jest strefa relaksu, odpoczynku i snu? Jakie sposoby powrotu do strefy zielonej odpowiadają mi najbardziej? Na te i inne pytania szukała odpowiedzi edukacja wczesnoszkolna.

Relaksacja i techniki rozładowywania napięcia
Odbyły się też warsztaty relaksacyjne, które uczyły, jak w praktyczny sposób zmniejszać napięcie fizyczne i psychiczne. Uczestnicy zapoznali się z różnymi technikami, a także wizualizacjami, które pomogły im w odprężeniu. Zadbaliśmy o to, aby każdy znalazł metodę, która najlepiej odpowiada jego indywidualnym potrzebom.

Komunikat "Ja"
Warsztaty z efektywnej komunikacji nauczyły uczestników, jak wyrażać swoje potrzeby i uczucia w sposób asertywny, a jednocześnie pełen szacunku wobec innych. Technika taokazała się świetnym narzędziem do unikania konfliktów i budowania zdrowszych relacji z otoczeniem. Uczestnicy ćwiczyli formułowanie komunikatów, które pomagają rozwiązywać sytuacje trudne bez zbędnego napięcia i frustracji.

Animal Joga
Sesja jogi inspirowanej zwierzętami była jednym z najbardziej radosnych i rozluźniających punktów programu. Uczestnicy mieli okazję nie tylko poćwiczyć, ale także poczuć się jak różne zwierzęta, co pomagało w odkryciu nowych sposobów relaksu. Zajęcia łączyły ruch z zabawą, co sprzyjało rozładowaniu napięcia i wprowadzeniu lekkości do codziennego życia.

Wewnętrzny Krytyk
Wielu z nas zmaga się z wewnętrznym krytykiem – głosem, który często podważa naszą wartość. W ramach warsztatów dotyczących tej tematyki, uczestnicy nauczyli się, jak rozpoznać ten głos, jak na niego reagować i jak zamienić go w sprzymierzeńca, który motywuje, a nie podcina skrzydła. Była to okazja, by lepiej zrozumieć własne myśli i nauczyć się bardziej wspierającego podejścia do siebie.

Zajęcia na podstawie książki „Co robią uczucia?”
Na zajęciach inspirowanych książką „Co robią uczucia?” uczestnicy dowiedzieli się, jakie są mechanizmy działania emocji, co dzieje się w naszym ciele, gdy odczuwamy różne uczucia, oraz jak możemy świadomie nimi zarządzać. Zajęcia były prowadzone w interaktywnej formie, a uczestnicy mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi doświadczeniami.

Mapa Pomocy

W ramach tygodnia stworzyliśmy Mapy Pomocy – szczegółowy przewodnik po dostępnych miejscach, gdzie można szukać wsparcia w trudnych momentach. Uczestnicy dowiedzieli się, jakie instytucje i organizacje oferują pomoc w zakresie zdrowia psychicznego, a także jak korzystać z ich usług. To była nieoceniona okazja, by zdobyć wiedzę, gdzie można zwrócić się po pomoc w sytuacjach kryzysowych.

„Self Care Challenge”
W trakcie tygodnia odbywało się wyzwanie self care, zachęcające do codziennego wprowadzania drobnych zmian mających na celu lepsze dbanie o siebie. Każdego dnia uczestnicy otrzymywali proste zadania, takie jak „Znajdź czas na ulubioną aktywność”, „Wypróbuj nową technikę relaksacji” czy „Zrób coś, co sprawia ci radość”. To były małe kroki, które wspierały długofalową poprawę zdrowia psychicznego.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w Tygodniu Zdrowej Głowy!

Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i umiejętności przydadzą się Wam na co dzień, pomagając w trosce o własne zdrowie psychiczne. To był tydzień pełen inspiracji i pozytywnej energii, a jednocześnie przypomnienie, jak ważna jest codzienna dbałość o siebie!

16 października 2024 | Paulina Gruszczyńska, Maja Jędrzejewicz | Powrót do spisu wiadomości