86. rocznica I Kongresu Polaków w Niemczech

I Kongres Polaków w Berlinie, który odbył się 6 marca 1938 r., był największym zgromadzeniem Polaków w Niemczech. Ta wielka manifestacja narodowa zgromadziła 5 tys. delegatów reprezentujących około 1,5 miliona Polaków mieszkających na terenie hitlerowskich Niemiec.

Pod koniec obrad Kongresu uchwalono tzw. prawdy Polaków, które stanowić miały swoisty drogowskaz dla naszych rodaków w Niemczech. Wydarzenie to stanowiło wyraz jedności oraz męstwa Polonii w kraju rządzonym przez reżim Hitlera.

Uroczyste obchody 86. rocznicy I Kongresu Polaków w Niemczech odbyły się 6 marca przy kościele św. Marcina na Ostrowie Tumskim. Zostały zorganizowane przez Centrum Historii Zajezdnia, Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Towarzystwo Miłośników Wrocławia, Fundację Obserwatorium Społeczne oraz Związek Szkół imienia Przedwojennej Polonii Wrocławskiej (SP 25, SP 63, SP 72) z udziałem Hufca ZHP Wrocław im. Polonii Wrocławskiej. Uczestniczyli w nich uczniowie klas 4a oraz 7a. Po wysłuchaniu krótkich wystąpień zaproszonych gości odśpiewano Pieśń o Rodle, a następnie delegacje złożyły kwiaty pod tablicą zawierającą Prawdy Polaków.

Wydarzenie to objęła honorowym patronatem Dolnośląska Kurator Oświaty Ewa Skrzywanek.

Relację przygotowała: Małgorzata Rzeszutek

6 marca 2024 | Mariola Rzeźniczak, Małgorzata Rzeszutek | Powrót do spisu wiadomości