ORIGAMI sztuka składania papieru

Na zajęciach świetlicowych w styczniu i lutym grupa uczniów z klas czwartych nauczyła się odczytywać graficzne instrukcje (diagramy) i wykonała różne modele, płaskie i trójwymiarowe, jednokartkowe i wielomodułowe. Po kliknięciu na zdjęcie w galerii pojawi się opis pracy.

Origami, technika składania papieru powstała początkowo w Chinach, później rozwinęła się w Japonii. Uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską.

Pierwszym podręcznikiem z ilustracjami, traktującym origami jako rozrywkę, były: „Tajniki składania tysiąca żurawi”, opublikowany w 1797 roku. Pokazano w nim podstawowe instrukcje graficzne sposobów składania różnych form żurawi, japońskiego symbolu szczęścia i długiego życia.

W dzisiejszych czasach przy tworzeniu origami używa się przeważnie pojedynczego arkusza kolorowego (lub we wzory) papieru, wykonując jedynie zgięcia bez kleju i nożyczek.

Obecnie origami nabrało zupełnie nowego znaczenia. Jest wykorzystywane jako rozwiązanie dla wielu zastosowań w inżynierii, technologii i medycynie.

29 lutego 2024 | Anna Jakubiec | Powrót do spisu wiadomości