Wycieczki w ramach programu "Poznaj Polskę"

W listopadzie uczniowie klas 4,5,6 pojechali na wycieczkę do Świdnicy dofinansowaną w ramach programu „Poznaj Polskę”. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Kościoła Pokoju. Kościół ten należy do najważniejszych zabytków architektury świata. Fakt ten potwierdza wpisanie go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Powstał na przełomie 1656 i 1657 roku i jest największą w Europie drewnianą, barokową świątynią. Do budowy kościoła nie użyto ani jednego gwoździa. Wnętrze kościoła przyprawia o zawrót głowy. Bogate, barokowe zdobnictwo zaskakuje i oszałamia. Oczy wpierw biegają pomiędzy trzema największymi obiektami: ołtarzem, amboną oraz organami. Początkowo trudno uwierzyć, że rzeźby stojące na powstałym w 1753 roku ołtarzu wykonano z drewna, a nie z kamienia. Gdy człowiek dojdzie do siebie, może się skupić na głosie lektora wydobywającym się z głośników. Opowiada on historię powstania i stara się oprowadzić po kościele.

Następnie przespacerowaliśmy się w kierunku rynku. W zabytkowym Ratuszu zwiedziliśmy Muzeum Dawnego Kupiectwa poświęcone tradycjom kupieckim z terenu Śląska. Tutaj przenieśliśmy się w przeszłość, zobaczyliśmy jak kiedyś wyglądały sklepy, apteki, stacje benzynowe, kramy bogatych kupców. Jakie były kasy, wagi, odważniki, miary długości i objętości.

Następie pokonując ponad 100 schodów weszliśmy na wieżę ratuszową skąd podziwialiśmy panoramę miasta.

Na koniec jeszcze spacer po świdnickim rynku, na którym mogliśmy podziwiać piękne kamienice, niektóre pamiętają jeszcze XIV w.

Listopadowa aura nas nie rozpieszczała, ale daliśmy radę, warto było.

8 grudnia 2022 | Powrót do spisu wiadomości