Dzień Zdrowej Głowy w SP63

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W naszej szkole klasa 6b wraz z wychowawczynią i pedagogiem zorganizowała Dzień Zdrowej Głowy. W tym dniu uczestniczyliśmy w warsztatach oraz zrealizowaliśmy projekt edukacyjny.

Pracując w grupach, zgłębialiśmy wiedzę na temat sposobów dbania o zdrowie psychiczne, dowiedzieliśmy się, czym jest komunikat JA, tworzyliśmy własne portrety emocji, uczyliśmy się je nazywać, rozpoznawać oraz poznawaliśmy techniki okiełznania tych najtrudniejszych. Oswoiliśmy wszystkie emocje, dowiadując się, że nie dzielą się one na dobre i złe, ale na łatwe i trudne do przeżycia. Każda emocja jest nam potrzebna i każda ma jakieś zadanie do wykonania. Pracowaliśmy w oparciu o książkę “Co robią uczucia?”, którą serdecznie polecamy małym i dużym - zachwyci wszystkich.

Do naszego projektu zaprosiliśmy także rodziców. Przygotowali oni filmiki, w których opowiedzieli nam o swoich wspomnieniach z czasów, kiedy mieli tyle lat, co my teraz. Okazuje się, że niektóre z problemów są ponadczasowe. Ponadto podzielili się z nami kilkoma radami, jak zapobiec złemu samopoczuciu i trudnym doświadczeniom z lat szkolnych. O wielu z nich nasi rodzice pamiętają do dziś...

Nasze prace tematyczne można obejrzeć na parterze przy wejściu do szkoły. Znajdują się tam także 3 Zdrowe Głowy. Postanowiliśmy zaangażować całą społeczność szkolną we wspólne działanie - poprosiliśmy, aby chętni wpisali na nich swoje pomysły na dbanie o zdrowie psychiczne, są tam już: taniec, bieganie, spacery z psem, słuchanie muzyki. W związku z obchodami tego Dnia nasza Szkoła została także wyposażona w naklejki z podnoszącymi na duchu hasłami - wkrótce pojawią się na schodach, aby codziennie nam przypominać, o tym, co jest najważniejsze.

Celem tego wydarzenia było przypomnienie uczniom naszej szkoły, jak ważne jest zdrowie psychiczne oraz jak wielką moc mają emocje. Uczniowie, a nawet nauczyciele, dowiedzieli się więcej o uczuciach towarzyszących nam każdego dnia, a także o tym, gdzie mogą szukać pomocy i zwrócić się o pomoc, jeśli tylko będą tego potrzebować.

W razie potrzeby zachęcamy do szukania wsparcia u szkolnego pedagoga i psychologa, nauczycieli, rodziców, kolegów, a także do skorzystania z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111.

To były wspaniałe dni proMOCji zdrowia psychicznego, ale warto pamiętać o tym, by o zdrowie psychiczne dbać na co dzień, a nie tylko od święta.

25 października 2022 | Szymon | Powrót do spisu wiadomości