ABC Empatii

W II semestrze w naszej szkole wdrażaliśmy projekt „ABC EMPATII, BO WSZYSCY JESTEŚMY TACY SAMI”. Projekt był realizowany w oparciu o książkę „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami” autorstwa Wiktora Czepczyńskiego, Żanety Kupczyk i Katarzyny Muzyki-Jacheć. Celem realizacji tego projektu było zwiększenie świadomości dzieci w zakresie niepełnosprawności i funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami, a także wykształcenie pozytywnych postaw wobec osób niepełnosprawnych. Projekt był realizowany przez wychowawczynie świetlicy i nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej.

Podczas realizacji projektu dzieci miały okazję poznać świat, w którym wszystkie dzieci zasługują na takie samo traktowanie, bez względu na ich stan zdrowia, miały okazję poznać na czym polegają różne niepełnosprawności i schorzenia oraz związane z nimi różnice w codziennym funkcjonowaniu.

Cukrzyca, niepełnosprawność intelektualna, blizny na ciele, zespół Aspergera, ADHD, MPD, na czym polega alfabet Braille’ a, to tylko niektóre z tematów poruszanych na zajęciach. Dzieci dowiedziały się między innymi – do czego służy aparat na uchu Eryka, dlaczego Kaja nosi colę w plecaku i w jakim celu Zosia ścięła swoje włosy.

Podczas zajęć dzieci mogły się dowiedzieć, w jaki sposób można żyć w społeczeństwie razem z koleżankami i kolegami z różnymi niepełnosprawnościami, schorzeniami, jak można im pomóc, jak można o nich mówić, jak o nich nie mówić, po prostu jak żyć wspólnie i z pełnią empatii.

Mamy nadzieję, że realizacja projektu „ABC EMPATII, BO WSZYSCY JESTEŚMY TACY SAMI” przyczyni się do likwidacji barier i stereotypów związanych z osobami z niepełnosprawnościami, a także zmianę myślenia i negatywnych postaw.

13 czerwca 2022 | Powrót do spisu wiadomości