Profilaktyka onkologiczna

W tym roku szkolnym klasy 7 i 8 brały udział w ogólnopolskim programie profilaktyki czerniaka, którego realizatorem jest Studenckie Koło Naukowe Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Celem tego programu było zwiększenie świadomości młodzieży na temat czerniaka – jednego z najbardziej agresywnych nowotworów skóry, zachęcenie do regularnego badania skóry oraz przestrzegania podstawowych zasad ochrony przez czerniakiem.

W ramach programu nauczyciele biologii lub wychowawcy klasy przeprowadzili lekcje według przygotowanych przez organizatora konspektów.

Dzięki lekcjom, uczniowie nabyli umiejętności rozpoznania czerniaka oraz nauczyli się regularnego samobadania skóry, a przede wszystkim, znają czynniki podnoszące ryzyko zachorowania na czerniaka i zastosują zasady ochrony przed czerniakiem, dzięki czemu uchronią się, przed tym groźnym nowotworem.

Zwieńczeniem tego programu były spotkania klas z lekarzem onkologiem, rodzicem naszych uczniów Panem Radosławem Tarkowskim, który w bardzo przystępny sposób przedstawił uczniom najczęstsze przyczyny powstawania nowotworów, w jaki sposób można zmniejszyć ryzyko zachorowania, a także uświadomił jak ważna jest profilaktyka.

13 czerwca 2022 | Powrót do spisu wiadomości