PROGRAM SZKÓŁ DIALOGU

W tym roku szkolnym program Szkół Dialogu realizujemy w klasach 1-6, łącznie jest to 12 klas, 271 uczniów, 12 wychowawców. Pracujemy w oparciu o przesłane materiały Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego 2021/2022.

Zaczęliśmy już od pierwszych dni września 2021, I blokiem tematycznym „Jesteśmy razem”, w którym tworzy klasę - grupę, w której wszyscy się znają oraz czują się bezpieczni i doceniani.

W klasach 1-3, dzieciom podczas zajęć towarzyszą dwie pacynki, Małpka i Tygrysek. Pacynki zabierają głos w dyskusji, odgrywają scenki, aby lepiej przedstawić poruszane zagadnienia.

Podczas realizacji programu uczniowie klas 1-6:

- lepiej poznają siebie, ustalają sposoby wzajemnego funkcjonowania,

- są autorami umów obowiązujących w grupie,

- sporządzą listę zadań, które będą wykonywali w klasie,

- uczą się wyrażania własnych sądów, poznają zasady asertywnego zachowania,

- uczą się mówienia STOP! PRZESTAŃ! w sytuacjach, które są dla nich nieprzyjemne,

- uczą się zasad współpracy w małych zespołach,

- poznają trzy sposoby reagowania na konflikt, symbolizowane przez trzy kolorowe

czapki,

- uczą się rozwiazywania konfliktu realizując ustalony plan metodą „krok po kroku”,

- zdobywają ważne umiejętności z zakresu komunikacji, takie jak umiejętność

komunikowania się w sposób zrozumiały, aktywnego słuchania zadawania pytań,

przyjmowania punktu widzenia innej osoby, umiejętność pokonywania różnic zdań.

Rodzice uczniów otrzymują newslettery po realizacji kolejnych bloków.

31 stycznia 2022 | Powrót do spisu wiadomości