"Ahoj Přátelé, mám napad!", czyli Szkolny Dzień Języków Obcych.

W ramach szkolnego Dnia Języków Obcych nasi uczniowie udali się w podróż do różnych zakątków świata, takich jak m.in. Turcja, Grecja, Japonia, Niemcy, USA, Wielka Brytania, Norwegia, Ukraina, Czechy, Hiszpania, Francja czy Włochy.

Uczniowie przygotowali ciekawostki na temat wylosowanych wcześniej państw, nauczyli się podstawowych słów, ozdabiali swoje sale, czy ubiorem reprezentowali kolory flag.

Niezmiernie ważną częścią obchodów tego dna była degustacja potraw typowych dla danego kraju.

Uczniowie klasy 7c przy dźwiękach tureckiej muzyki, skosztowali różnych przysmaków kuchni tureckiej, tj. kebab, różne rodzaje chałwy, bakalie, arbuz, baklawa, SIMIT, czyli tureckie precle z sezamem.

Reprezentanci Czech - klasa 8a degustowała tradycyjne czeskie knedliki aż w trzech wariantach, a na deser zajadała się przysmakiem nieodłącznie kojarzącym się z Czechami - czekoladą Studentska. To było bardzo smakowite spotkanie z czeskim językiem i sztuką kulinarną, a cała impreza obyła się w tej klasie pod hasłem Ahoj Přátelé, mám napad!

Reprezentanci USA przygotowali poczęstunek w amerykańskim stylu-pancakesy, popcorn, donuty, pianki, masło orzechowe; nie zabrakło też coca-coli

Klasa 4a przygotowała do skosztowania rogaliki, bagietki - jak na Francję przystało! Uczniowie tej klasy otrzymali w prezencie od jednego z kolegów małe flagi Francji, malowali na płótnie obrazy przedstawiające wieżę Eiffla, czy kolorowali malowanki związane z tematyką wylosowanego kraju.

Uczniowie klasy 8d pili angielską herbatę, kosztując przy tym upieczone słodkości, a klasa 8c smakowała placki ziemniaczane, sernik wg przepisu ukraińskiego oraz syrniki (placuszki z białego sera).

Jedną z dalszych i jakże bogatych kulturowo i kulinarnie podróży udała się klasa 5b. Uczniowie przebrani w barwy flagi japońskiej uczyli się jeść sushi pałeczkami oraz próbowali zapisywać znaki japońskie.

Muzycznie utalentowaną klasą okazała się klasa 5a, która nagrała nawet piosenkę po norwesku. Uczniowie uczyli się też liczyć w tym języku oraz smakowali typowych dla tego kraju potraw.

Uczniowie klasy 5b udali się do Japonii, w czasie podróży poznali kilka wyrażeń w języku japońskim, doskonalili umiejętność posługiwania się pałeczkami, degustując różnego typu sushi. Przygotowali także tradycyjną muzykę tego regionu oraz wiele ciekawostek. Okazało się, że w klasie jest sporo fanów mangi i anime.

Klasa 6b eksplorowała Rosję, wraz z wychowawcą prowadzili mini dialogi w tym języku, oglądali książki rosyjskie, czy opowiadali o osiągnięciach tego kraju. I tu oczywiście nie zabrakło typowych dań wschodnich.

Podróże kształcą – z tym stwierdzeniem, po obchodach Dnia Języków Obcych w naszej szkole, zgodzi się prawdopodobnie każdy uczeń.

27 września 2021 | Powrót do spisu wiadomości