Edukacja twórczości

Twórcze rozwiazywanie problemów

Podejmując wyzwania, jakie stawia przed nami XXI wiek, staramy się w naszej szkole czynić proces uczenia się bardziej nowoczesnym, przyjemnym i wszechstronnie rozwijającym. Wiele prowadzonych przez nas działań ma na celu wydobywanie z dzieci ich naturalnych pokładów kreatywności i zaciekawienia światem.

Jednym z narzędzi, które stosujemy w swojej pracy, są techniki twórczego rozwiązywania problemów – podczas lekcji przedmiotowych zadajemy pytania, które wymagają myślenia i nie zawsze prowadzą do jednej poprawnej odpowiedzi – okazuje się, że ilu uczniów, tyle zaskakujących, ale i wartościowych rozwiązań. Proponujemy uczniom zadania wymagające od nich m.in. zdolności kojarzenia, przekształcania, dokonywania dedukcji i indukcji. Część zadań wymaga całkowitej samodzielności uczniów, inne rozwiązywanie są w grupach, dzięki czemu dzieci kształcą umiejętność współpracy. Działania te prowadzone są przez wielu nauczycieli w obrębie różnych klas i przedmiotów.

Kadra nauczycielska naszej szkoły przygotowana jest do rozwijania kreatywności uczniów nie tylko podczas zajęć lekcyjnych, ale również w ramach zajęć dodatkowych. Oprócz realizowanych w ramach innowacji pedagogicznej lekcji twórczości możemy pochwalić się udziałem w programie Destination Imagination. Obecnie pod opieką czterech trenerek pracują trzy drużyny DI, które co roku przygotowują się do Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności, pracując nad rozwiązaniem wybranego problemu.