Języki obce
Język angielski
Skoro co najmniej 500 milionów ludzi na całym świecie włada językiem angielskim jako obcym, 80 procent komunikacji internetowej jest w tym właśnie języku, podobnie jak ponad 65 procent publikacji naukowych – nie ma lepszego pomysłu, niż pokazywanie dzieciom, że język angielski to przyszłość! Od najmłodszych klas wprowadzamy naszych uczniów w ten sam świat, w którym żyją już od kilku lat – ale w inny sposób. Angielskie nazwy owadów, zabawek, przyborów szkolnych – to tylko początek przygody z tym wszechobecnym językiem. Stawiamy na:
- nowe technologie: gry językowe online, ćwiczenia interaktywne, aplikacje internetowe;
- rytm i energię: piosenki i rytmiczne rapowanki;
- zadania plastyczne i kreatywne: mini-projekty dotyczące świata rzeczywistego i wymyślonego;
- integrację z innymi obszarami edukacji (tzw. CLIL) – elementy matematyki, przyrody i historii;
- poznawanie kultury krajów anglojęzycznych – prezentacje i filmy o ciekawostkach kulturowych;
- mówienie o tym, co już znamy, ale w innym języku – czyli lekcje o Polsce po angielsku;
- wprowadzanie języka obcego jako coraz bardziej „naszego” – angielskie nazwy sali lekcyjnych i innych miejsc w szkole spotkać można niemal na każdym kroku w naszym budynku;
- pomoc w samodzielnym uczeniu się języka poprzez zapoznawanie z metodami pracy takimi jak mnemotechniki i metody aktywizujące oraz nowe kryteria pisania i oceniania prac pisemnych.
W tym wszystkim nie zapominamy oczywiście o podstawie programowej i czekającym nas w przyszłym roku egzaminie ósmoklasisty – już teraz na poziomach różnych klas poznajemy nowe typy zadań, w odpowiednio dostosowanej trudności. Zachęcamy naszych uczniów do udziału w konkursach językowych i językowo-plastycznych, co wpływa na motywację do nauki, ale przede wszystkim na wiarę we własne siły. Doceniamy sukcesy naszych uczniów – od kilku lat mamy finalistów uznanych konkursów językowych zDolny Ślązaczek i English Master; bierzemy udział w kolejnych edycjach znanych już nam konkursów, ale ciągle szukamy nowych możliwości.
Z naszymi grupami wychodzimy także poza szkołę na warsztaty językowe w przestrzeni miasta, a my – nauczyciele – nieustannie szkolimy się, by umieć wykorzystać najnowsze możliwości narzędzi edukacyjnych i nie zagubić energii, świeżości i motywacji zarówno naszej, jak i naszych podopiecznych. Nasi uczniowie wiedzą, że bardziej cenimy ich ciekawość świata, niż bezbłędność wypowiedzi.