patronkaAnna Jasińska urodziła się 10 lipca 1867r. w Raszkowie /powiat Ostrów w Poznańskiem/. Tam też ukończyła szkołę i nauczyła się pisać i czytać po polsku. Pod koniec XIX wieku przeniosła się do Wrocławia. Aby zapewnić sobie środki do życia założyła niewielką pralnię .

Po przyjeździe do niemieckiego wówczas Wrocławia nawiązała kontakty z mieszkającymi tutaj Polakami, którzy podobnie jak na całym Dolnym Śląsku stanowili niewielki tylko procent ogółu mieszkańców. Wrocławska Polonia była wówczas jednak stosunkowo liczna, dobrze zorganizowana i aktywna. Pani Anna działała w wielu organizacjach polonijnych, takich jak np.: Towarzystwo Polsko-Katolickie, Towarzystwo Kupców Polskich, a także Towarzystwo Polek czy Koło Śpiewu "Harmonia". Po pierwszej wojnie światowej we Wrocławiu pozostali nieliczni, jak Franciszek Juszczak czy Anna Jasińska "aby strzec polskości pozostałych tu rodaków". W swojej działalności Anna Jasińska szczególnie wiele uwagi poświęcała dzieciom polskim i studiującym we Wrocławiu młodym Polakom, opiekowała się również drużyną harcerską. Właśnie z ramienia Związku Polaków w Niemczech, który powstał w 1922r., opiekowała się wrocławskim oddziałem Towarzystwa Młodzieży Polskiej. Symbolem Związku Polaków w Niemczech stało się Rodło. Wiele sił i środków przeznaczyła na wyposażenie i utrzymanie bursy akademickiej dla młodzieży polskiej studiującej na Uniwersytecie Wrocławskim. Jako właścicielka niewielkiej przecież pralni bezpłatnie prała i maglowała bieliznę polskim studentom, naprawiała ich podniszczoną odzież, czasami dokarmiała. Nazywana była przez studentów "Mamusią Młodzieży". Jej mieszkanie przy obecnej ulicy Kilińskiego zniszczone w 1945r./ było prawdziwą ostoją polskości. Czytano w nim polskie książki, dyskutowano o różnych problemach, przede wszystkim dotyczących historii Polski, rozmawiano o sytuacji politycznej. Wartości patriotyczne wyniosła Jasińska z domu rodzinnego. Niektóre źródła podają, że była prawnuczką polskiego generała, bohatera powstań narodowych z XVIII wieku, Jakuba Jasińskiego.
 
W 1938r. władze naczelne Związku Polaków w Niemczech za propolską działalność, wytrwałość i wierną służbę odznaczyły ją "Odznaką Wiary i Wytrwania", nazywaną też "Odznaką Rodła". Po 1945r. pracowała nadal z zapałem dla polskiego Wrocławia.

Zmarła 7 października 1957r., niecałe trzy miesiące wcześniej kończąc 90 lat. Pochowana została na cmentarzu św.Wawrzyńca przy ul.Bujwida w skromnej mogile, daleko od alei zasłużonych. W dwa dni po śmierci odznaczona została Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Anna Jasińska na zawsze pozostanie symbolem walki o polskość Wrocławia.
 
Szkole Podstawowej nr 63 nadano imię Anny Jasińskiej w październiku 1972r.
 

Copyright © 2015 Szkoła Podstawowa nr 63 im. Anny Jasińskiej we Wrocławiu 

All Rights Reserved.