godlo Polski

im. Anny Jasińskiej

60 LECIE Baner

Rocznica uchwalenia Prawd Polaków

W 1938 r. w Berlinie odbył I Kongres Związku Polaków w Niemczech, na którym uchwalono  m.in. „Pięć Prawd Polaka”. W zjeździe udział wzięła również liczna grupa Polonii Wrocławskiej. 6 marca, dokładnie 80 lat po tych wydarzeniach we Wrocławiu odbyły się uroczystości rocznicowe. Organizatorami obchodów było Centrum Historii Zajezdnia, Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Związek Szkół Noszących Imię Dawnej Polonii Wrocławskiej – SP 25, SP 63, SSP 72.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 od Mszy Św. w kościele pw. św. Marcina, w którym przed wojną zbierała się Wrocławska Polonia. Naszą szkołę na uroczystościach reprezentował Poczet Sztandarowy, chór szkolny oraz uczniowie  z kl. V b, VI c i VII a. Chór szkolny pod dyrekcją p. Anny Skoczylas  zaśpiewał podczas mszy pieśni związane z Dawną Polonią Wrocławską. O godzinie 12 na ulicy Świdnickiej zaprezentowano wystawę plenerową poświęconą Dawnej Polonii Wrocławskiej. Ekspozycję zwiedzała kl. VI b pod opieką p. Marioli Rzeźniczak.

Po południu w Centrum Historii Zajezdnia odbył się panel dyskusyjny pt. „Przedwojenna Polonia Wrocławska”, w  którym udział wzięli m.in. prof. Teresa Kulak, prof. Krzysztof Miszczak , p. Ewa Skrzywanek. Po spotkaniu odbyło się wręczenie nagród w konkursach polonijnych dla szkół poświęconych mieszkającym w przedwojennym Wrocławiu Polakom.

Wśród licznych laureatów znaleźli się także nasi uczniowie:

Mikołaj Lewandowski z kl. VI c zajął I miejsce  w konkursie na grę miejską „Śladami Dawnej Polonii Wrocławskiej”.

Aleksandra Gąsiorek  z kl. VII a odbierała nagrodę za I miejsce w konkursie na Komiks o Dawnej Polonii Wrocławskiej.

Maria Kramarz z kl. VI b zajęła III miejsce w konkursie na Komiks

W tej kategorii następujące osoby otrzymały wyróżnienia: Sara Kozłowska, Tomasz Sołtys, Oliwia Strzelecka, Ignacy Bednarzewski, Łukasz Lewandowski z kl. VI b

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym.