Zajęcia specjalistyczne - część 1

Zapraszamy na fotorelację z zajęć specjalistycznych w naszej szkole prowadzonych w małych grupach przez nauczycieli SP63: logopedię, rewalidację, terapię ręki, zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne, gimnastyki korekcyjnej oraz zajęć rozwijających uzdolnienia plastyczno-muzyczne, arteterapię.

Zajęcia KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNE. Nazwa zajęć składa się z dwóch terminów : korekcja i kompensacja. Korekcja oznacza poprawę i usprawnianie, a kompensacja to wyrównywanie braków w umiejętnościach. Celem zajęć korekcyjno-kompensacyjnych jest stymulowanie ogólnego rozwoju dziecka, wzmacnianie pozytywne, dodawanie wiary w jego własne możliwości, budowanie motywacji do nauki, doskonalenie umiejętności, które już zdobyło, umacnianie wiary we własne możliwości ucznia, pomoc w opanowaniu materiału przewidzianego na danym etapie edukacyjnym, poprzez korygowanie zaburzonych sfer. W trakcie zajęć skupiana jest szczególna uwaga na: usprawnianiu percepcji wzrokowej i słuchowej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, pamięci wzrokowej i słuchowej, sprawności ruchowej oraz usprawniania funkcji grafomotorycznej, ćwiczenia koncentracji uwagi i orientacji w przestrzeni.

Zajęcia EMOCJONALNO-SPOŁECZNE to przede wszystkim, w klasach najmłodszych uczenie umiejętności rozpoznawania, nazywania emocji oraz prawidłowe ich wyrażanie. Zarówno w klasach młodszych, jak i starszych jest to uczenie się pokonywania sytuacji trudnych samemu, jak i z pomocą grupy. W czasie zajęć rozmawiamy o emocjach przyjemnych, ale również o nieprzyjemnych, w tym najbardziej skupimy się na złości i emocjach z nią współwystępujących. Jest to również czas na budowanie poczucia własnej wartości, skupiając się na mocnych stronach - ćwiczenia na pewność siebie, poszukiwanie zasobów i wzmacnianie mocnych stron uczniów. Oprócz tego dzieci uczą się rozpoznawania i nazywania emocji i uczuć u siebie i u innych, rozwijania umiejętności radzenia sobie z napięciem, wypracowania sposobów radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych, umiejętności zachowania się i reagowania w nagłych, niebezpiecznych sytuacjach, jak również rozróżniania zachowań akceptowanych i nieakceptowanych społecznie.

Zajęcia LOGOPEDYCZNE - to zajęcia mające na celu kształtowanie prawidłowej mowy uczniów pod względem gramatycznym, fonetycznym, leksykalnym oraz usuwanie wad i zaburzeń mowy. Terapia logopedyczna obejmuje ćwiczenia korekcyjne dostosowane do rodzaju i stopnia zaburzeń wymowy. Oprócz ćwiczeń wspomagających artykulację i ćwiczeń oddechowych proponowane są ćwiczenia i zabawy stymulujące językowy rozwój mowy dzieci, ułatwiające mówienie, czytanie i pisanie, a także usprawniające analizę i syntezę słuchową, wzrokową, oraz orientację przestrzenną. Podczas zajęć logopedycznych między innymi ćwiczymy poprawną realizację głosek w logotomach, wyrazach, zdaniach, uczymy się wierszy i piosenek z nasileniem ćwiczonej głoski, rozwijamy mowę poprzez opowiadanie historyjek obrazkowych, opisujemy ilustracje, gramy w gry i zabawy ortofonicznie. Wykonujemy także ćwiczenia zwiększające zasób słownictwa.

Zajęcia REWALIDACYJNE są formą wsparcia dedykowaną wyłącznie uczniom posiadającym orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Mają one na celu usprawnianie zaburzonych funkcji rozwojowych i intelektualnych. Pomagają dziecku budować właściwe relacje społeczne, zdobywać umiejętności alternatywnej komunikacji, Alfabetu Braille’a, naukę orientacji przestrzennej, kształtują prawidłowe zachowania. Kształtują rozwój dziecka w celu jego usamodzielnienia. Ponadto, w ich zakresie mieści się wsparcie uczniów w efektywnym zdobywaniu wiedzy poprzez zastosowanie specjalistycznej metodologii edukacyjnej, ćwiczenia percepcji, pamięci czy koncentracji uwagi. Są one indywidualnie dostosowane do potrzeb, wieku i możliwości dziecka.

Zajęcia TERAPIA RĘKI - głównym celem zajęć jest: rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej, usprawnianie precyzyjnych ruchów dłoni i palców, dostarczanie wrażeń dotykowych, praca nad koordynacją pomiędzy dłońmi, usprawnianie koncentracji uwagi, doskonalenie w zakresie technik szkolnych: pisanie, wycinanie, wspomaganie utrzymania prawidłowej postawy podczas pisania, poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej, dbanie o rozwój ruchów precyzyjnych oraz stymulację czucia głębokiego i powierzchniowego, budowanie poczucia pewności siebie, osiągnięcie przez uczniów sprawności manualnej i grafomotorycznej oraz poprawa w zakresie techniki pisania.

Na potrzeby zajęć specjalistycznych przygotowano dwie w pełni wyposażone w pomoce dydaktyczne sale do pracy indywidualnej i w małych grupach.

15 stycznia 2023 | Powrót do spisu wiadomości