Wigilia Ukrainy - Святий Вечір

W piątek 6 stycznia wierni m.in. religii greckokatolickiej będą obchodzić Święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji uczniowie z Ukrainy pod kierunkiem naszych asystentów międzykulturowych p. Hanny i p. Oleny przygotowali tradycję świąt. W czwartek 5 stycznia kolędnicy z Ukrainy odwiedzili uczniów klas I-III oraz przedstawili krótki występ. Na przybyłych kolędników czekały garście cukierków. Dziękujemy za to piękne wydarzenie!

Bożonarodzeniowa gwiazda, którą widzą Państwo na zdjęciach szkolnej strony internetowej, jest jednym z podstawowych elementów chrześcijańskiego Bożego Narodzenia. Jednak może być, że takie lub podobne gwiazdy kolędnicy nosili przed i nad sobą w czasach przedchrześcijańskich. Na naszej gwieździe dzieci namalowały Anioła jako symbol światłej przyszłości i bezpieczeństwa dla Ukrainy. Z drugiej strony nasi uczniowie namalowali Kołowrót - wędrujące niebem i wiodące za sobą ciągły cykl życia Słońce. Dzieci same zaprojektowały, wykonały i pokolorowały tę gwiazdę. Od strony Kołowrotu namalowały flagi - ukraińską i polską jako symbole zjednoczenia naszych narodów i wdzięczności. Wierzymy, że ta gwiazda harmonijnie łącząca w sobie podobnie przeciwstawne symbole poprowadzi nas wszystkich do szczęśliwej przyszłości!

Ziarno sypane przez kolędników symbolizuje urodzaj, płodność i dostatek. Pieniądze zmieszane z ziarnem to symbol przyszłego bogactwa. Wianki i zdecydowana większość strojów została własnoręcznie uszyta i wyhaftowana przez mamy i babcie naszych uczniów przybyłych z Ukrainy.

Різдвяна зірка, яку Ви зараз бачите на фотографіях шкільного сайту, - це один із основних елементів християнського Різдва. Втім, цілком можливо, що такі чи схожі зірки колядники носили перед і над собою й у дохристиянські часи. На нашій зірці діти намалювали Янгола як символ світлого майбутнього й безпеки для України. Зі другого боку наші учні зобразили Коловорот - Сонце, яке мандрує небом і провадить за собою неперервний життєвий цикл. Діти самі спроєктували, зробили й розфарбували цю зірку. На боці Коловороту вони зобразили український і польський прапори як символ єдности наших народів і вдячности. Віримо, що ця зірка, яка гармонійно поєднує в собі нібито протилежні символи, поведе нас усіх до щасливого майбуття!

Зерно, яке сипали колядники, символізує врожай, родючість і достаток. Змішані з зерном гроші - це символ майбутнього багатства. Вінки й цілковиту більшість строїв уласноруч пошили й вишили мами й бабусі наших учнів, котрі приїхали з України.

5 stycznia 2023 | Hanna i Olena | Powrót do spisu wiadomości