ECHA JUBILEUSZU 60-LECIA SP63
24.11.2017 na terenie naszej szkoły odbyło się spotkanie Związku Szkół Noszących Imię Działaczy Dawnej Polonii Wrocławskiej.
W latach 60. i 70. niektórym wrocławskim szkołom nadano imiona „zwykłych-niezwykłych” Polaków żyjących w przedwojennym Wrocławiu. Zwykłych dlatego, że z pozoru nie wyróżniali się niczym szczególnym, a jednak niezwykłych, gdyż byli wyjątkowymi Polakami, wspaniałymi patriotami pielęgnującymi swoją polskość pośród niemieckich obywateli miasta, nawet za cenę życia.
Postacie naszych patronów mogą być przykładem dla uczniów. Taka też była idea powołania Związku Szkół Noszących Imiona Działaczy Dawnej Polonii Wrocławskiej, który powstał 04.06.2001r. Utworzyły go SP63, SP25 i SP72.W roku jubileuszu 60-lecia naszej szkoły chcielibyśmy, aby nasze spotkania były cykliczne i swym zasięgiem objęły większe grono społeczności naszych szkół. Spotkaliśmy się także, aby spróbować lepiej poznać sylwetki naszych patronów i zastanowić się nad sposobami propagowania tych postaci i wartości, jakie nam przekazali.
Klasa VIb pod opieką p. Marioli Rzeźniczak przeprowadziła lekcję otwartą Co wiem, a co powinienem wiedzieć o patronie szkoły. Na zajęcia zaproszone zostały szkoły należące do Związku Szkół Noszących Imię Działaczy Dawnej Polonii Wrocławskiej, czyli SP23 i SP72 z Wrocławia. Lekcja składała się z dwóch części. W pierwszej przedstawiciele szkół prezentowali sylwetki swoich patronów. Uczniowie SP 63 przedstawili prezentacje o Annie Jasińskiej, patronce naszej szkoły, a uczniowie SP25 pod opieką p. Pauliny Wesołowskiej pokazali film o Franciszku Juszczaku. Niestety na zajęciach była nieobecna SP72, dlatego też sylwetkę Władka Zarembowicza poznaliśmy ze strony internetowej tej szkoły. Po przerwie uczniowie pracowali w grupach, uzupełniając w oparciu o zdobyte informacje mapę myśli poświęconą patronom naszych szkół. Następnie metodą burzy mózgów próbowaliśmy znaleźć jak najwięcej pomysłów w odpowiedzi na pytanie kluczowe naszego spotkania W jaki sposób propagować swoich patronów i naszą współpracę w ramach Związku Szkół…. Wszyscy uczestnicy zajęć zgodnie stwierdzili, żeudało się nam lepiej poznać sylwetki naszych patronów. Wspólne działania powinny być kontynuowane, a wypracowane pomysły pomogą nam w dalszej współpracy.
Opracowała Mariola Rzeźniczak
Obchody jubileuszu 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 63 im. Anny Jasińskiej we Wrocławiu rozpoczęło 28 listopada 2017 r. nabożeństwo ekumeniczne w kościele pw. św. św. Stanisława, Doroty i Wacława. Celebrowali je: ks. Andrzej Brodawka (Kościół Katolicki), ks. Andrzej Michaliszyn (Kościół Grekokatolicki) i ks. Marcin Orawski (Kościół Ewangelicko – Augsburski).
W nabożeństwie uczestniczyli: Dyrekcja Szkoły (była także obecna długoletnia dyrektor SP-63, pani Halina Wiśniewska–Plewniak), przedstawiciele nauczycieli, pracowników administracyjnych, delegacje uczniów z klas IV-VII, poczet sztandarowy.
Zgromadzonych przywitał ks. proboszcz Andrzej Brodawka. Nawiązując do faktu obchodzenia jubileuszy już w czasach Starego Testamentu, podkreślił doniosłość i znaczenie tego wydarzenia. Liturgia Słowa oparta na tekstach biblijnych (Prz 4,1-9 i Kor 12,1-11; Mt 25,14-30) zachęcała do poznawania i cenienia mądrości, zdobywania wiedzy, odkrywania i rozwijania swoich uzdolnień. W homilii wygłoszonej przez ks. Marcina Orawskiego uwaga była zwrócona na prawdę, dobro i pożytek wypływający ze słów i czynów każdego z nas (bajka filozoficzna „Trzy sita”). W modlitwie wiernych modliliśmy się za wszystkie osoby związane z naszą szkołą, założycieli, nauczycieli, uczniów. Nabożeństwo zakończyło ekumeniczne błogosławieństwo dzieci, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły, udzielone wspólnie przez księży.
Opracowała Małgorzata Rzeszutek